петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пољска: Усвојен нацрт амандмана на "закон о забрани пропагирања комунизма и других тоталитарних система", руши се око 500 споменика захвалности Црвеној армији
Хроника

Пољска: Усвојен нацрт амандмана на "закон о забрани пропагирања комунизма и других тоталитарних система", руши се око 500 споменика захвалности Црвеној армији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. октобар 2016.

 МОСКВА, ВАРШАВА - На територији Пољске се налази преко 500 објеката од којих су већина споменици захвалности Црвеној армији са чијим ће се рушењем кренути чим на снагу ступи нови закон, пише Спутњик.

Сенат Пољске, горњи дом Парламента, усвојио је нацрт амандмана на закон о забрани пропагирања комунизма и других тоталитарних система кроз називе зграда и објеката од јавног значаја.

Реформа предвиђа примену закона у вези са објектима као што су „споменици, обелисци, рељефи, спомен плоче, натписи и знакови“.

То конкретно значи врло брзо рушење бројних споменика захвалности Црвеној армији, коју у Пољској сматрају „симболом комунистичког режима“.

За те амандмане гласало је 56 сенатора, док је против било њих 26.

Аутори закона, сенатори владајуће партије „Право и правда“, верују да многи споменици и други предмети те врсте у земљи, „промовишу тоталитарни систем, имају негативан утицај на друштво и омогућују да присталице тоталитаризма шире своје ставове“.

Према њиховом мишљењу, такви споменици су „посвећени догађајима и лицима који су имали негативан утицај на историју Пољске“.

Амандмани које је усвојио Сенат ће сада морати да размотри дорњи дом Парламента — Сејм.

Поред споменика и обелиска, закон се односи и на имена школа, обданишта, болница, културних институција, скулптура, статуа, камених и спомен плоча. Под дејство закона не потпадају гробља и костурнице, посебно не војна.

„То су места сећања на жртве рата, како на војнике, тако и на цивиле. Сећање на те жртве је наша морална обавеза, која овим законом неће бити нарушена“, пише у нацрту закона.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер