Хроника

Сем Фабрици: Не доводимо у питање војну неутралност Србије, али је политичка неутралност нешто друго. Србија на европском путу треба да се приближи политици ЕУ, која није политички неутрална

Штампа
среда, 18. новембар 2020.

 "Не доводимо у питање војну неутралност Србије, али је политичка неутралност нешто друго. Србија на европском путу треба да се приближи политици ЕУ, која није политички неутрална", изјавио је шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици, преноси Радио Слободна Европа.

Фабрици је на међународној конференцији "Београдска НАТО недеља - то смо ми", коју организује невладин Центар за евроатлантске студије оценио и да је Алијанса кључни партнер и стуб безбедности ЕУ, који има важну улогу и на Западном Балкану, преноси РСЕ.

"Србија има слободу да одлучи коме жели да се придружи, али ако хоће у ЕУ, треба да води исту спољну политику", изјавио је Фабрици.

Он је рекао и да "Брисел и Београд имају идентичне интересе", односно да проширење за ЕУ представља улагање у демократију, напредак и безбедност, а да Србија чланство у Унији одређује као национални приоритет.

Фабрици је рекао и да је Србија, која је кандидат за чланство у ЕУ, међу првим земаљама ван ЕУ које су, како је навео, допринеле безбедносном механизму Уније.

"Србија се придружила бројним војним мисијама ван ЕУ и део је многих мировних акција. Наш разговор, наше полуге у области безбедности су успостављене", рекао је амбасадор ЕУ.

Србија је земља кандидат за чланство, али у последње време је у паду усклађеност њене спољне политике са политиком ЕУ. То је за РСЕ недавно потврдила и председница скупштинског Одбора за европске интеграције Србије, Елвира Ковач, која је рекла да је усклађеност тренутно половична.

Према анализи невладиног ИСАЦ фонда, од 1. јануара до 30. јуна 2020. године, ЕУ је објавила 25 спољнополитичких декларација за које је од партнерских држава тражено усаглашавање, као и две за које то није тражено.

ЕУ, наиме, усклађивање са својом спољном политиком тражи од земаља кандидата, потенцијалних кандидата, земаља Европског економског простора које нису чланице ЕУ (све земље чланице ЕФТА, поред Швајцарске) и земаља чланица Источног партнерства.

Република Србија се усагласила у посматраном периоду са 12 од 25 декларација, односно са 48 одсто. Поређења ради, стопа усаглашавања Србије за првих шест месеци 2019. године износила је 60 одсто.

(РСЕ)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]