Хроника

Сем Фабрици: Јако је важно што је Србија кренула са изменом Устава, јер је владавина права један од темеља ЕУ; Нела Кубуровић: У нацрту нису само козметичке измене, пратили смо препоруке Венецијанске комисије

Штампа
петак, 14. септембар 2018.

Шеф Делегације ЕУ Сем Фабрици изјавио је да ЕУ подржава реформски процес у Србији у области правосуђа. Он је оценио да је јако битно што се кренуло са изменом Устава, јер владавина права један од темеља ЕУ.

Упитан за напредак Србије у области Поглавља 23 (правосуђа) Фабрици је подсетио да је последњи извештај Европске комисије о напретку Србије изашао у марту ове године, а да ће у следећем бити дата нова оцена у складу са свим оним што су урадили Влада Србије и Министарство правде у међувремену.

“Подржавамо рад и сматрамо да је битно кренути од измене Устава. У јуну је Венецијанска комисија објавила свој извештај, а Министарство правде је напорно радило да амандмане усклади са њим”, навео је Фабрици.

Према његовим речима, ЕУ сматра да је веома битно да Србија има одговарајуће законодавство када је у питању владавина права.

“То је процес који мора да се настави и не само да постоје закони већ и да се они имплементирају. Помно пратимо све у вези са тим и у следећем извештају ЕК ће бити дата наша детаљна процена”, нагласио је.

То је, како је навео, комплексан задатак јер у Србији постоји више од 60 институција које су на неки начин укључене у испуњавање обавеза за поглавље 23.

Кубуровић: Нису само козметичке измене

„Нисмо извели козметичке промене нацрта Устава Србије, него смо пратили све препоруке Венецијанске комисије“, изјавила је министарка правде Нела Кубуровић и позвала Друштво судија Србије да не бојкотује расправу о уставним амандманима.

Кубуровић је затражила од Друштва судија Србије да изнесе конкретне замерке на предложени нацрт измена Устава Србије.

После обележавања почетка програма о подршци Европске уније у реформи правосуђа "ЕУ уз правду", Кубуровић је новинарима у Београду рекла да је садашњи текст уставних амандмана пратио све препоруке Венецијанске комисије и да се то може уочити ако се упореди са ранијим документом.

Кубуровић верује и да ће измене Устава Србије помоћи да се отклони сваки притиска власти у погледу избора тужилаца и судија.

"Према садашњем Уставу, Влада предлаже Народној скупштини избор јавних тужилаца, а Државно веће предлаже избор заменика тужилаца. Овог пута смо предвидели да влада и скупштина буду искључени из тог процеса и да избор буде на независним органима", истакла је Кубуровић.

Амбасадор Европске уније Сем Фабрици је изјавио да су владавина права и основна права у срцу процеса европских интеграција.

"За нас је важно да Србија има законе у складу са европским стандардима, али и да ти закони буду спроведени у пракси", истакао је Фабрици.

Програм "ЕУ уз правду - подршка поглављу 23" трајаће две године и његова вредност је два милиона евра. Спроводиће се обука у прављењу нацрта закона и контроли њихове примене.

Друштво судија Србије негирало изјаву министарке Кубуровић

Друштво судија Србије негирало је изјаву министарке Кубуровић да неће учествовати у округлом столу о изменама Устава Србије.

Председница тог друштва Драгана Бољевић за Н1 је рекла да то није тачно и да су, уместо двоје представника колико су позвали из Министарства правде Србије, предложили њих четворо, како би што конструктивније учествовали у дискусији.

"Не знам зашто је министарка то рекла, можда није обавештена, али свакако нема потребе да се Друштво судија Србије приказује као једно неконструктивно удружење, јер то једноставно није тачно. Наши представници свакако долазе на округли сто и око тога није било дилеме", рекла је Бољевић за Н1.

(ФоНет - Танјуг – Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]