Početna strana > Hronika > Sem Fabrici: Jako je važno što je Srbija krenula sa izmenom Ustava, jer je vladavina prava jedan od temelja EU; Nela Kuburović: U nacrtu nisu samo kozmetičke izmene, pratili smo preporuke Venecijanske komisije
Hronika

Sem Fabrici: Jako je važno što je Srbija krenula sa izmenom Ustava, jer je vladavina prava jedan od temelja EU; Nela Kuburović: U nacrtu nisu samo kozmetičke izmene, pratili smo preporuke Venecijanske komisije

PDF Štampa El. pošta
petak, 14. septembar 2018.

Šef Delegacije EU Sem Fabrici izjavio je da EU podržava reformski proces u Srbiji u oblasti pravosuđa. On je ocenio da je jako bitno što se krenulo sa izmenom Ustava, jer vladavina prava jedan od temelja EU.

Upitan za napredak Srbije u oblasti Poglavlja 23 (pravosuđa) Fabrici je podsetio da je poslednji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije izašao u martu ove godine, a da će u sledećem biti data nova ocena u skladu sa svim onim što su uradili Vlada Srbije i Ministarstvo pravde u međuvremenu.

“Podržavamo rad i smatramo da je bitno krenuti od izmene Ustava. U junu je Venecijanska komisija objavila svoj izveštaj, a Ministarstvo pravde je naporno radilo da amandmane uskladi sa njim”, naveo je Fabrici.

Prema njegovim rečima, EU smatra da je veoma bitno da Srbija ima odgovarajuće zakonodavstvo kada je u pitanju vladavina prava.

“To je proces koji mora da se nastavi i ne samo da postoje zakoni već i da se oni implementiraju. Pomno pratimo sve u vezi sa tim i u sledećem izveštaju EK će biti data naša detaljna procena”, naglasio je.

To je, kako je naveo, kompleksan zadatak jer u Srbiji postoji više od 60 institucija koje su na neki način uključene u ispunjavanje obaveza za poglavlje 23.

Kuburović: Nisu samo kozmetičke izmene

„Nismo izveli kozmetičke promene nacrta Ustava Srbije, nego smo pratili sve preporuke Venecijanske komisije“, izjavila je ministarka pravde Nela Kuburović i pozvala Društvo sudija Srbije da ne bojkotuje raspravu o ustavnim amandmanima.

Kuburović je zatražila od Društva sudija Srbije da iznese konkretne zamerke na predloženi nacrt izmena Ustava Srbije.

Posle obeležavanja početka programa o podršci Evropske unije u reformi pravosuđa "EU uz pravdu", Kuburović je novinarima u Beogradu rekla da je sadašnji tekst ustavnih amandmana pratio sve preporuke Venecijanske komisije i da se to može uočiti ako se uporedi sa ranijim dokumentom.

Kuburović veruje i da će izmene Ustava Srbije pomoći da se otkloni svaki pritiska vlasti u pogledu izbora tužilaca i sudija.

"Prema sadašnjem Ustavu, Vlada predlaže Narodnoj skupštini izbor javnih tužilaca, a Državno veće predlaže izbor zamenika tužilaca. Ovog puta smo predvideli da vlada i skupština budu isključeni iz tog procesa i da izbor bude na nezavisnim organima", istakla je Kuburović.

Ambasador Evropske unije Sem Fabrici je izjavio da su vladavina prava i osnovna prava u srcu procesa evropskih integracija.

"Za nas je važno da Srbija ima zakone u skladu sa evropskim standardima, ali i da ti zakoni budu sprovedeni u praksi", istakao je Fabrici.

Program "EU uz pravdu - podrška poglavlju 23" trajaće dve godine i njegova vrednost je dva miliona evra. Sprovodiće se obuka u pravljenju nacrta zakona i kontroli njihove primene.

Društvo sudija Srbije negiralo izjavu ministarke Kuburović

Društvo sudija Srbije negiralo je izjavu ministarke Kuburović da neće učestvovati u okruglom stolu o izmenama Ustava Srbije.

Predsednica tog društva Dragana Boljević za N1 je rekla da to nije tačno i da su, umesto dvoje predstavnika koliko su pozvali iz Ministarstva pravde Srbije, predložili njih četvoro, kako bi što konstruktivnije učestvovali u diskusiji.

"Ne znam zašto je ministarka to rekla, možda nije obaveštena, ali svakako nema potrebe da se Društvo sudija Srbije prikazuje kao jedno nekonstruktivno udruženje, jer to jednostavno nije tačno. Naši predstavnici svakako dolaze na okrugli sto i oko toga nije bilo dileme", rekla je Boljević za N1.

(FoNet - Tanjug – N1)