уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сем Фабрици: Извештај Европске комисије јасан - Србија треба да створи повољнији амбијент за остваривање медијских слобода
Хроника

Сем Фабрици: Извештај Европске комисије јасан - Србија треба да створи повољнији амбијент за остваривање медијских слобода

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. јун 2019.

 Од суштинске је важности за Србију да се сконцентрише на наредне кораке који ће осигурати брже и одлучније спровођење реформи, оценио је шеф Делегације Европске уније (ЕУ) у Србији Сем Фабрици у интервјуу за „Нови магазин“.

Према његовим речима, извештај Европске комисије је чињеничан и избалансиран и заснива се на најразличитијим изворима.

„То је оцена испуњености европских критеријума дефинисаних у копенхашким критеријумима“, рекао је Фабрици одговарајући на питање да ли се Европска комисија бавила политичким оценама, како је рекла премијерка Србије Ана Брнабић.

Он је рекао да ЕУ жели да види спровођење реформи којим ће се испунити критеријуми ЕУ. „Извештај никада није био толико јасан и директан о питањима које треба решити под хитно и одлучно“, рекао је Фабрици. На питање новинара како схвата оцену Брнабић да су јој неки делови извештаја Европске комисије забавни Фабрици је одговорио да стоји иза онога што је рекао на конференцији за новинаре с премијерком.

Он је оценио да извештај Европске комисије представља озбиљну, објективну и избалансирану оцену тренутног стања у спровођењу реформи и да је „порука врло јасна“. Према његовим речима, извештај је резултат вишемесечног рада на основу инклузивног процеса који је укључивао Владу, као и бројне независне изворе, домаће и међународне.

Фабрици је рекао да је „приметио потоње поруке од премијерке и чланова Владе о посвећености раду на препорукама које се нуде у извештају“. „То је добар знак. Убеђен сам да ће дух сарадње који је карактерисао наш рад наставити да нас води и у будућности. Сада треба да се фокусирамо на оно што треба одмах да се уради како би Србија ишла напред“, истакао је он.

Упитан које би конкретне кораке требало предузети да би се побољшала ситуација када је реч о слободи медија, Фабрици је одговорио да је њихов извештај по том питању врло јасан. Он је рекао да би прво требало да се створи повољан амбијент у којем може несметано да се остварује слобода изражавања и осигура да органи за спровођење закона и правосудни органи прописно и брзо реагују на претње, физичке нападе, подстицање на насиље и случајеве повреде приватности новинара и блогера, уз јавну осуду државних званичника.

„Друго, обезбедити пуну примену медијских закона и ојачати независност Регулаторног тела за електронске медије и поспешити његов капацитет за проактиван рад. Треће, усвојити и спровести нову медијску стратегију на транспарентан и инклузиван начин. Ова медијска стратегија нам је послата и тренутно се анализира у Бриселу“, рекао је Фабрици.

Према његовим речима, требало би да се обезбеди одговарајуће финансирање јавних медијских сервиса, транспарентно и правично суфинансирање медијских садржаја у јавном интересу и повећа транспарентност власништва медија и оглашавања у њима. „Мислим да је ово свеобухватан сет реформи које под хитно треба предузети“, рекао је Фабрици.

Одговарајући на питање зашто се у извештају Европске комисије не помиње догађај у вези са антивладиним демонстрантима који су упали у зграду РТС Фабрици је навео да је ЕУ јавно осудила сваки вид протеста који није миран и у складу са законом.

„Новинарима мора да се омогући да раде свој посао у окружењу у којем нема никаквог застрашивања. То је кључни принцип слободе медија. Језик одабран у извештају указује да су протести који трају од новембра 2018. године били „начелно“ мирни, чиме је покривен и тај конкретан догађај“, рекао је Фабрици.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер