субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сељаци у ЕУ зарађују све мање и гомилају губитке
Хроника

Сељаци у ЕУ зарађују све мање и гомилају губитке

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. октобар 2009.

БРИСЕЛ – Белгија и добар дeо Европске уније (ЕУ) сада су блокирани због масовних протеста сељака који у производњи млека и других пољопривредних производа зарађују све мање и гомилају губитке, преноси британска радио и тв мрежа Би-Би-Си из Бриселa.

Фармери у ЕУ, посебно произвођачи млека, питају званичнике у Бриселу, како је могуће да је откупна цена тог важног прехрамбеног производа у протеклих годину дана пала за 40 одсто, док је истовремено у прадавницама млеко поскупело за један до два одсто.

Поставља се сада питање ко онда узима разлику између откупне и продајне цене млека на тржишту ЕУ, истиче се у извештају Би-Би-Сија, уз напомену да је су и министри пољопривреде из 27-чланог блока држава ове недеље морали да одрже хитан састанак и позабаве се текућим проблемима у привредној делатности која годишње „прогута”, у виду разних дотација и подстицаја, око половину буџета Уније.

Криза у производњи млека у ЕУ је дошла до таквих размера да више није могуће наставити досадашњу праксу, наводи Би-Би-Си и указује истовремено да тренутно литар млека кошта произвођаче у Унији дупло више него што добију у откупу.

Конкретно, 40 евроценти за литар је производна цена млека, док произвођачи у откупу добију тек половину те суме.

Због тога је, како примећује извештач Би-Би-Сија, сасвим разумљиво да су произвођачи већ неколико месеци чешће на протестима него у производњи па да се и сцене забележене последњих дана на белгијским њивама, понављају и у низу других земаља.

Само прошлог месеца су у Белгији сељаци пролили, у знак протеста, око три милиона литара млека.

Сада је ситуација још алармантнија.

Из свих европских праваца су кренули трактори према Бриселу, Европској комисији и Савету министара, тражећи да Унија смањи квоте и тако спаси производњу млека и позивајући министе пољопривреде да хитно нађу решење за све драматичнију ситуацију.

Шведски министар пљопривреде и председавајући Савета министара ЕУ Ескил Ерландсон је признао да су током минулих 12 месеци цене млека за произвођаче пале 40 одсто и да је тренутно стање неодржвио.

За многе су постојеће квоте у производњи млека главни узрок проблема.

Једни их сматрају превисоким, други би да их потпуно укину.

У сваком случају, упозорава се са више страна, садашња криза млечне индустрије у ЕУ не погађа само произвођаче млека на простору Уније, већ и оне у трећим земљама, јер су и њхова тржишта препуна европског млека, констатује Би-Би-Си.

Исто гласило наводи да ни министри пољопривреде из ЕУ нису на скупу у Бриселу могли да увоје конкретне мере за решење проблема, већ су за тражње правог излаза задужили посебан тим експерата који би требало први пут да се састане до половине идуће недеље.

Задатак тог експертског тима је не само да реши тежак проблем настао у откупу млека, већ и да на здраве ноге постави и целу посрнулу европску пољопривреду.

Као крајни рок за давање коначних предлога наведена је средина идуће године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер