четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шефови мисија ЕУ нагласили потребу јачања интеграција Косова
Хроника

Шефови мисија ЕУ нагласили потребу јачања интеграција Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. фебруар 2010.

Шефови мисија Европске уније на Косову Питер Фејт, Ив де Кермабон и Ренцо Давиди оценили су на пријему у Приштини да су за Косово напредак у управљању и регионална сарадња кључни задаци у 2010. години.

Фејт у својству специјалног представника ЕУ, Кермабон на дужности шефа мисије Еулекс и Ренцо Давиди, шеф Канцеларије за везу Европске комисије, примили су представнике локалних власти, међународних организација и цивилног друштва на новогодишњем пријему у Приштини.

На почетку Фејт је изјавио да је Косово прошле године "направило велики напредак” и да ће на томе радити и даље, у 2010. години.

"Подстакнути смо чињеницом да су косовске институције и даље одлучне да следе своју европску перспективу”, рекао је Фејт и напоменуо да пред свима на Косову предстоји тежак посао у предузимању правих корака ка реализацији европске перспективе.

"Дијалог и сарадња са суседима у региону су битни као и развој унутар Косова”, истакао је специјални представник ЕУ на Косову.

Према његовом мишљењу, кључни напори у 2010. години треба да обухвате усредсређење на достизање повољнијег иИзвештаја о напретку за Косово, успостављање већег ЕУ присуства на северном Косову, и удвостручивање напора како би обезбедило уједначено и снажно јачање владавине закона.

"Будите уверени у нашу подршку у свим областима где то буде потребно”, подвукао је Фејт на пријему у Приштини.

После именовања српских судија на КиМ, Еулекс каже да на Косову, за време његовог мандата, може постојати само један правосудни систем. Пуних 10 година грађани на Космету немају никакву заштиту чак ни када је реч о парничним споровима, кажу у Министарству правде Србије и истичу да је морала да се подвуче црта.

"Као што имамо чврст став Еулекса да жели да направи косовско независно правосуђе, с друге стране ми имамо чврст став да су КиМ део Републике Србије и да је то део српског правосуђа, каже државни секретар у Министарству правде Слободан Хомен. Он наводи и да је Србија спремна на све разговоре како би грађани добили пуну заштиту.

У Еулексу, међутим, сматрају да ова мисија мора да ради у уређеној средини и да, са трехничког гледишта, мора да има један правосудни систем, поручује шеф мисије Ив де Кермабон. Вршилац функције председника Вишег суда у Косовској Митровици Никола Кабашић каже да је постојање правосуђа на северу Косова за грађане нужно да решавају спорове на институционалан начин.

(Танјуг–РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер