Хроника

Шефови дипломатија ЕУ у Луксембургу: Приштина одмах да повуче царине на увоз робе из Србије и БиХ; Српске власти морају да остваре помак у владавини закона и поглављима темељних права, као и нормализацији односа с Косовом

Штампа
уторак, 18. јун 2019.

Шефови дипломатија Европске уније су на заседању у Луксембургу затражили да власти у Приштини "одмах ставе ван снаге" царине од 100 одсто на увоз робе из централне Србије и Босне и Херцеговине.

Шефови дипломатија ЕУ нагласили су да се таксама крше одредбе споразума о регионалној трговини ЦЕФТА, подрива регионална сарадња и "обавезе и дух Споразума о сарадњи и придруживању" ЕУ и Косова.

Они су подвукли да "дубоко жале" због тог поступка косовске владе и нагласили да "Приштина у оквиру дијалога с Београдом, уз посредовање ЕУ, мора да учини суштинске напоре да допринесе стварању услова који томе воде, као и да се уздржи од било каквог чина који се може схватити као провокација".

"Савет министара ЕУ ставља до знања да је садашње стање неодрживо" и да зато "дијалог мора да се обнови што пре".

"Свеобухватним правно обавезујућим споразумом морају бити решена сва отворена питања у складу са међународним законом и тековином и допринети регионалној стабилности", наводи у закључцима министарског заседања.

"Закључивање без даљег одлагања тог споразума уз посредовање Високог представника ЕУ је", како је указано, "од суштинске важности да би Косово и Србија могли напредовати својим одговарујућим оквирима на европском путу".

Министри ЕУ: Владавина права и односи са Приштином кључни за Србију

Министри иностраних послова Европске уније су данас у Луксембургу "поздравили свеукупан напредак Србије у преговорима о чланству" с ЕУ и раду на усаглашавању закона с "правном тековином" Уније. Они су, међутим, указали да српске власти "морају да остваре помак у владавини закона и поглављима темељних права, као и нормализацији односа с Косовом".

Како је наведено у закључцима министарског заседања ЕУ, сређивање односа са Приштином је "и даље од суштинске важности и биће пресудно за ток целокупних преговора" с ЕУ.

Такође је предочено да је "примена прелазних услова за поглавља 23 и 24" која се тичу владавине права и темељних права и слобода, "од темељног значаја и мора бити водиља за будуће реформе и довести до чврстих резултата".

"Посебна пажња и даље нужна кад је реч о независности и свеукупној ефикасности правосуђа, укључујући путем текуће уставне реформе и њене делотворне примене", став је шефова дипломатија ЕУ.

"Србија мора", додаје се у закључцима, "остварити опипљиве и трајне резултате у ефикасној истрази, подизању оптужница и пресудама, нарочито кад су у питању сузбијање корупције, организованог криминала и прање новца".

Министри ЕУ су предочили да је "изостанак напретка у слободи изражавања и даље узрок озбиљне забринутости" и "позвали Србију да, што је хитно нужно, јамчи за безбедне услове за неометано упражњавање слободе изражавања и независности медија, укључујући додатне напоре за истрагу случајева напада на новинаре".

"Савет министара ЕУ прима на знање напредак остварен у припреми медијске стратегије и позива Србију да приоритетно усвоји и делотворно спроведе ту стратегију на транспарентан начин и уз учешће свих заинтересованих".

У завршном документу заседања се истиче да "Савет министара повољно оцењује напредак у економским реформама" и "охрабрује Србију да настави с напорима за постизање конкурентности и остваривање раста кроз структуралне реформе, укључујући нарочито сектор енергије, тржиште радне снаге и поспешење и предвидивост прописа".

Министри европске 28-рице траже да Србија трговинску и енергетску политику усагласи с "правном тековином" ЕУ, "нарочито кад је у питању тржиште гаса и пројекат Гастранс".

У закључцима се "поново наглашава потреба да Србија испуни обавезе о постепеном усаглашавању са Заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, сагласно Оквиру за преговоре, и да приоритетно преокрене неповољан тренд".

У Луксембургу без расправе о новим поглављима за Србију

Шефови дипломатија ЕУ настављају поподне расправу о проширењу Уније, али питање евентуалног отварања неког поглавља у преговорима о чланству са Србијом није данас на дневном реду министарског заседања.

То су агенцији Бета рекли званичници који у Луксембургу прате састанак министара спољних послова ЕУ.

Исти извори навели су, такође, да се и даље расправља о питању доделе датума за почетак приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом, али се не очекује нека битнија одлука пре свега због захтева Немачке да тај поступак сачека и одлуку Бундестага који по процедури мора да се изјасни о томе.

Немачка канцеларка Ангела Меркел је прошле недеље у Берлину премијеру Северне Македоније Зорану Заеву пренела да Скопље може очекивати одлуку у септембру када први пут заседа Бундестаг.

Када је реч о Албанији, извори ЕУ у Луксембургу наводе да је већина чланица ЕУ уздржна према идеји да се и тој земљи одреди датум за почетак приступних преговора.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]