уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шеф војног комитета НАТО: На војном нивоу имамо одличан однос са Љубишом Диковићем
Хроника

Шеф војног комитета НАТО: На војном нивоу имамо одличан однос са Љубишом Диковићем

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. мај 2017.

 Шеф Војног комитета НАТО Петр Павел каже да лидери НАТО сматрају да је "Западни Балкан капија Европе где се културе и утицају налазе на раскрсници".

Он напомиње да "српски национални избор" да ли ће сарађивати са Русијом, као и да то "не омета односе Србије са НАТО".

У интервјуу за портал "Јуропијен вестерн Балканс" (ЕВБ) на Форуму глобалне безбедности ГЛОБСЕЦ у Братислави, Павел је на питање о "руском утицају на Западном Балкану и важности црногорског чланства у НАТО" казао да "можда постоји осећај да је "Западни Балкан помало нестао са радара".

"То није случај, начелници генералштабова пре две недеље и шефови држава и влада у четвртак, јасно су поручили да морамо да обратимо пажњу на Западни Балкан као капију Европе где се културе и утицаји налазе на раскрсници", навео је генерал Павел.

Он је додао да "и даље постоји доста нација који нису у савезу (НАТО), а неке од њих показују јасне аспирације ка чланству у евроатлантским структурама".

"Ми покушавамо да подржимо аспирације тих нација на нивоу њиховог интереса. Ми смо такође свесни руског утицаја у региону, који није увек конструктиван и желели бисмо прагматичнију дискусију о будућности региона у коју би била укључена и Русија", рекао је Павел.

Он је навео да је НАТО "снажно посвећен поштовању суверених права свих нација да саме бирају будућност".

"Уколико одлуче да буду део евроатланстких аранжмана, онда ћемо ми обезбедити подршку, а уколико одлуче да оду другим путем, то је њихов избор", нагласио је Председавајући Војног комитета НАТО.

Он је казао да "специфично говорећи" мора да поручи Србији да на војном нивоу има "одличан однос" са начелником генералштаба српске војске (Љубиша Диковић прим. ред.)

"Ми водимо веома прагматичну дискусију на велики број тема. Ја сам увек веома отворен и искрен током дискусија о питањима која су од заједничког интереса”, рекао је Павел.

Генерал је додао да је "много пута нагласио да било каква сарадња између Србије и Русије не омета (српске) односе са НАТО", зато што он "не види ту било какву контрадикцију".

"То је српски национални избор. Ми ћемо понудити било какву сарадњу у координацији са Србијом која би била од националног интереса за ту земљу, као и за друге земље", казао је Павел.

Он је оценио и да је чланство Црне Горе у НАТО "важан корак ка стабилности у региону".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер