петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шеф СЗО Тедрос Гебрејесус: Произвођачи вакцина да се одрекну патентних права до краја пандемије коронавируса
Хроника

Шеф СЗО Тедрос Гебрејесус: Произвођачи вакцина да се одрекну патентних права до краја пандемије коронавируса

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. март 2021.

 Шеф Светске здравствене организације Тедрос Адханом Гебрејесус позвао је произвођаче вакцина да се одрекну патентних права до краја пандемије коронавируса како би могле значајно да се повећају залихе вакцина, рекавши да ова "невиђена времена" оправдавају тај потез.

Он је на конференцији за новинаре рекао је да би земље које производе вакцине требало да се одрекну права „интелектуалног власништва“ које је предвиђено посебним одредбама Светске трговинске организације за хитне ситуације.

„Те одредбе постоје за хитне случајеве. Ако сада није тренутак да се оне употребе, када је онда“, рекао је Тедрос.

Рекао је да ће се званичници СЗО ускоро састати са представницима индустрије како би идентификовали уска грла у производњи и тражили решења.

Асошијетед прес је навео да постоје постројења на три континента чији власници кажу да би могли да почну да производе стотине милиона вакцина против ковида-19 у кратком року само да имају рецептуру и техничку подршку.

Међутим, патенти припадају великим фармацеутским компанијама које су произвеле прве три вакцине Фајзер, Модерна и Астразенека, одобрене у Европској унији, САД и Великој Британији.

Тедрос је похвалио Астразенеку што је технологију производње вакцина поделила са компанијама, укључујући Институт за серум у Индији, али рекао је да је „главни недостатак овог приступа недостатак транспарентности“.

Фармацеутске компаније које су великом брзином узимале новац пореских обвезника из САД или Европе да би развиле вакцине, кажу да преговарају о ексклузивним уговорима о лиценцирању са произвођачима од случаја до случаја, јер морају да заштите своју интелектуалну својину.

Тедрос је навео да су преко програма УН Ковакс ове недеље испоручене вакцине у више од 20 земаља, али да су те дозе довољне за само два до три одсто становништва у тим земљама.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер