четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шеф Мисије ОЕБС на КиМ: Дијалог Београда и Приштине је део регионалног процеса стабилизације
Хроника

Шеф Мисије ОЕБС на КиМ: Дијалог Београда и Приштине је део регионалног процеса стабилизације

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. април 2017.

 Приштина -- Шеф Мисије ОЕБС на Косову Јан Брату је изјавио да је дијалог Београда и Приштине који се води у Бриселу део регионалног процеса стабилизације.

Како каже, због тога је потребна комуникација којом би били решавани свакодневни проблеми грађана.

Осим тога, Брату изјаве о националном уједињену Албанаца види као поруку Европској Унији да је неопходно убрзати процес интеграције региона у Унију.

Брату је, гостујући у емисији "Разговор" на РТК2, оценио да је бриселски дијалог много више од разговора Београда и Приштине.

"То је део регионалног процеса стабилизације, до које се долази комуникацијом, којом се решавају проблеми и ствара поверење. Дијалог је важан и за процес евроинтеграција и зато би га требало наставити. Хтели бисмо да подстакнемо процес, да дијалог и даље тече, хтели би да видимо да споразуми буду реализовани јер реализација техничких споразума може да олакша услове живота грађана", рекао је Брату.

Он наводи да комуникација између Београда и Приштине и даље постоји, али да није на нивоу као раније. Брату сматра да би званични Брисел сада требало да помогне Београду и Приштини да превазиђу разлике и започну формирање Заједнице српских општина, а ОЕБС је спреман да се укључи у процес израде статута и пружи техничку и стручну помоћ.

"Ја верујем да постоји воља у Приштини да се започне овај процес под одређеним условима и постоји воља у Београду да се започне процес, али под незнатно другачијим условима. Сада са Међународним партнерима треба да изнађемо формулу која ће омогућити отпочињање овог процеса", истакао је Брату.

Он оцењује да изјаве Едија Раме и Хашима Тачија о националном уједињењу Албанаца, шаљу поруку Европској Унији да све те изјаве о интеграцији у Европску унију треба да буду пропраћене конкретним корацима и наглашава да промена граница неће бити.

"Мислим да треба да буде јасно да промена граница у овом региону свакако је нешто што је ван неког дневног реда, да то свакако није приступ Европске уније када је реч о решавању политичких проблема, тако да овакве изјаве, могу врло лако да буду погрешно протумачене и свакако нису од помоћи, тако да мислим да морамо да будемо веома јасни да границе остају онакве какве јесу", додао је Брату.

Шеф Мисије ОЕБС на Косову каже да су грађани и њихови представници фрустрирани динамиком европских интеграција, наводећи да није сва кривица на Бриселу, јер је одговорност за процесе делом и на лидерима региона.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер