Хроника

Шеф либанске царине: Влада била обавештена о експлозивним хемикалијама; Емануел Макрон: Потребна међународна истрага о експлозији; Притворено 16 запослених у бејрутској луци

Штампа
четвртак, 06. август 2020.

Шеф царинске службе Либана, Бадри Дахер, изјавио је да је Влада протекле године била обавештенао опасности од експлозивних хемикалија ускладиштених у бејрутској луци.

Дахер је рекао Асошиејтед пресу да је Државна безбедност истраживала залихе амонијум-нитрата протекле године и да је о опасности обавестила Владу, државног тужиоца и друге државне институције.

Дахер је потврдио да је 2017. године послао писмо судији, упозоривши на "опасност ако материјал остане где јесте, да има утицаја на безбедност запослених (у луци)" и затражио инструкције од судије.

Шеф царине је рекао да су он и његови претходник послали укупно шест таквих писама, а ни на једно нису добили одговор.

Разорна експлозија у бејрутској луци која се догодила у уторак је изазвана, како се верује, случајним пожаром који је дертонирао залихе изузетно експлозивног амонујум-нитрата убивши 137 и повредивши више од 5.000 људи.

Власти су тај материјал оставиле да стоји годинама у складишту упркос поновљеним упозорењима царинских званичника.

Макрон: Потребна међународна истрага о експлозији у Бејруту

БЕЈРУТ - Француски председник Емануел Макрон рекао је данас у Бејруту да он нема нових информација о томе шта је узрок смртоносне експлозије у луци у том граду осим оних који су већ објављене.

Он је истакао да је потребна што транспарентнија међународна истрага, пренео је Ројтерс.

Због разорне експлозије притворено 16 запослених у бејрутској луци

Либанска државна агенција јавила је вечерас да је 16 запослених у бејрутској луци притворено после експлозије у уторак у којој је погинуло више од 130 људи, а хиљаде су повређене.

Национална новинска агенција је позивајући се на судију у војном суду, Фадија Акикија, навела да је до сада испитивано 18 људи и да су то све лучки и царински званичници као и особе задужене за одржавања хангара где је годинама било ускладиштено 2.750 тона експлозивног материјала.

Акики је рекао да је истрага почела убрзо после експлозије у уторак увече и да ће се наставити како би се обухватили сви осумњичени за разорну експлозију која је демолирала главни град.

Експлозија је изазвана, како се верује, пожаром који је захватио залихе изузетно експлозивног амонијум-нитрата, које су власти оставиле годинама у складишту упркос поновљеним упозорењима царинских званичника на опасност.

УН ће са девет милиона долара помоћи Бејруту

Уједињене нације су најавиле да ће дати девет милиона долара за хитне потребе после експлозије која је у уторак разорила Бејрут и за помоћ градским болницама.Заменик портпарола УН, Фархан Хак, рекао је данас да ће после исплате новца из Хуманитарног фонда за Либан, следити додатна новчана помоћ од Централног фонда УН за хитне случајеве.

Он је рекао да УН процењује штету и потребе после разорне експлозије и надају се да ће се у понедељак одржати састанак како би се 193 земље чланице обавестиле о резултатима и покренула акција за помоћ Либану.

Заменик портпарола УН је, позивајући се на извештај Светске здравствене оргнизације, рекао да су после експлозије у Бејруту три болнице неупотребљиве, а две су тешко оштећене и да је тиме изгубљено око 500 болничких кревета.

Девет милиона долара ће се употребити за проширење и оснивање додатних јединица за интензину негу и за опрему за трауматологију, респираторе, медицински материјал и лекове.

Најављено је да ће војни истражитељи сутра почети да испитују бившег министра Владе Либана и руководиоца бејрутске луке о експлозији у којој је погинуло више од 130 људи, а повређено на хиљаде.

Особа блиска истрази рекла је да ће бити саслушан Гази Ариди који је био министар задужен за јавне радове 2013. године, када је 2.750 тона изузетно експлозивног амонијум-нитрата стигло бродом, и шеф бејрутске луке Хасан Корајтем.

Данас је одлучено да се замрзну рачуни неколицине особа, укључујући Корајтема и шефа царинске службе и његовог претходника.

Влада Либана је у среду прогласила двонедељно ванредно стање и наредила да низ званичника буде у кућном притвору.

Власти су такодје најавиле да ће налази истраге експлозије амонијум-нитрата, која је разорила бејрутску луку и оштетила велике делове града, објавити за пет дана.

Експлозија додатно урушила здравствени систем

Експлозија складишта амонијум нитрата у бејрутској луци је додатно урушила здравствени систем Либана.

Ројтерс извештава да људи са заштитним маскама покушавају да дођу до лекара у оштећеним бејрутским болницама и преноси процене министарства здравства Либана да би новонастала ситуација после експлозије могла да резултира повећањем броја оболелих од ковида-19.

(Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]