четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шеф еврозоне Јункер се нада да Грчкој неће бити потребна помоћ
Хроника

Шеф еврозоне Јункер се нада да Грчкој неће бити потребна помоћ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. март 2010.

Министри финансија 16 земаља чланица еврозоне договорили су се о начину на који би могли да помогну Грчкој да превазиђе своју буџетску кризу која је угрозила стабилност заједничке валуте - евра. Шеф еврозоне и премијер Луксембурга Жан Клод Јункер одбио да изнесе детаље договореног пакета помоћи.

После састанка у Бриселу, министри нису хтели да говоре о детаљима договореног.

Нагласили су, међутим, да су искључили могућност кредитних гаранција Грчкој чија ће влада током године морати да позајми око 54 милијарде евра на међународним финансијским берзама да би намирила разлику између својих прихода и расхода.

Шеф еврозоне и премијер Луксембурга Жан Клод Јункер је после састанка рекао да се нада да Грчкој уствари уопште неће бити потребна помоћ, те да драстичне мере штедње које влада у Атини већ преузела, а које укључују замрзавање плата у јавном сектору - што је већ изазвало два национална штрајка, имају пуну подршку Европске уније и других институција.

"Еврогрупа жели да нагласи да грчке власти нису затражиле финансијску помоћ других чланица еврозоне. Мислимо да ће мере консолидације које је предузела грчка влада знатно поправити фискалну позицију те земље."

Јункер је ипак додао да су министри постигли споразум о усклађеној акцији која би могла да буде брзо активирана у случају потребе и да ће је лидерима земаља чланица ЕУ, у сврху њихове коначне одлуке, представити на самиту 25. и 26. марта:

"Појаснили смо техничке детаље који ће нам омогућити да брзо донесемо одлуку о заједничкој акцији. Предлози које ћемо изнети Европском савету, дакле лидерима земаља, биће у потпуности у складу са правилима еврозоне и националним законима и садржаће јаке подстицаје да се било која погођена земља што пре врати тржишним механизмима."

Атина неће добити помоћ по повлашћеним условима

У завршном саопштењу са састанка се напомиње да помоћ Грчкој неће бити јефтина, односно по повлаштеним условима, те да циљ није понуда новца по просечним каматним стопама у еврозони већ стабилизација читаве еврозоне.

Правила еврозоне забрањују да једна чланица преузме дуг друге, тако да већина аналитичара већ сада говори да ће понуђена помоћ Атини највероватније бити у облику билатералних позајмица.

Да ли ће све то бити довољно да увери финансијске берзе да Грчка неће банкротирати и обнови стабилност пољуљаног евра, остаје да се види.

Европски комесар за монетарна питања, Оли Рен, изјавио је да је на састанку било речи и о другим чланицама еврозоне које се боре са великим буџетским дефицитима, те да је то проблем целе еврозоне а не само неких њених чланица:

"Треба да појачамо координацију економске политике у еврозони. Морамо да видимо да ли земље са текућим суфицитом треба да изврше структурне реформе својих привреда како би стимулисале домаћу потрошњу, чиме би се повећала потрошња у читавој еврозони."

Посматрачи оцењују да је ово посредна порука, па чак и замерка, Немачкој која одбија да постакне домаћу потрошњу а истовремено инсистира на фискалној дисциплини унутар еврозоне.

Немачка је при томе увођењем евра, дакле мање стабилном валутом од њене некадашње марке, повећала извоз не само у свет већ у и оне земље чланице еврозоне, попут Грчке, чије су привреде за разлику од Немачке изгубиле на конкуретности.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер