петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шеф дипломатије Холандије: Државе Западног Балкана чека масовни прилив миграната и треба им помоћи да се са тим ухвате у коштац
Хроника

Шеф дипломатије Холандије: Државе Западног Балкана чека масовни прилив миграната и треба им помоћи да се са тим ухвате у коштац

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. фебруар 2016.

Шефови дипломатија Европске уније су данас у Амстердаму једногласно заузели став да "Унија мора помоћи државама Западног Балкана у хватању у коштац с веома тешким питањем" масовног прилива имиграната, изјавио је Берт Кундерс, шеф дипломатије Холандије, председавајућег ЕУ.

Кундерс је, после незваничне расправе о избегличкој кризи и размене мишљења министара ЕУ с колегама из Турске, Србије, Македоније и Албаније, нагласио да је било важно заједнички размотрити како зауставити кризу "зато што забринутост због управљања границама расте".

На завршетку заседања Кундерс је упозорио да прети опасност да се настави с једностраним мерама постављања ограда, ограничавања броја уласка и враћања придошлица.

Висока представница ЕУ Федерика Могерини је новинарима рекла да су шефови дипломатија ЕУ једногласно заузели став да је сад последњи час да се у потпуности спроведу све одлуке и мере које је је ЕУ прошле године усвојила да би заустави неконтролисани масовни прилив имиграната, да се заштите спољне границе Европе и да се разлучи јасно ко су избеглице, а ко мигранти без права на азил који морају да се врате у земље порекла.

"Важно је да су шефови дипломатија ЕУ с колегама из држава кандидата за чланство у ЕУ обавили суштаствену размену мишљења о управљању избегличком кризом, за коју делимо одговорност и зато морамо заједно наћи решења, јер, иначе, нећемо моћи уопште да надјемо излаз", казала је Могерини.

Висока представница ЕУ је рекла да је то снажна порука упућена унутар и изван ЕУ, будући да европска интеграција посебно земаља Западног Балкана и Турске има додату вредност сама по себи, јер су потребне заједничке политике и орудја да би се ухватили у коштац с догадјајима који се тичу свих.

"Ми смо", како је напоменула, "на истом континенту, на истом броду, а заједнички став свих министара је био да сад морају да се спроведу у потпуности и сви елементи одлука и мера које је ЕУ усвојила прошле године".

На питање новинара у којој мери од многих чланица ЕУ критиковане грчке власти раде на обећаном постављању контролних пунктова и обезбедјењу поморске границе ЕУ према Турској, Могерини је објаснила да су грчки министри иностраних послова и одбране у Амстердаму обећали да ће све учинии да се то што пре постигне.

Они су се, додала је, жалили да немају довољну логистичку помоћ ЕУ и указали на огромне проблеме заустављања миграната на веома дугој и веома разудјеној обалној и острвској граници.

Могерини је навела и да је ЕУ већ из буџета спремила милијарду од три милијарде евра подршке Турској и да очекује да турске власти, које су то поново обећале, учине опипљиве кораке да зауставе пролазак миграната, сарадјују с европским граничним властима и разбију моћне мреже кријумчара на турској територији.

Она је додала да власти у Анкари већ спроводе неке елементе акционог плана ЕУ-Турска.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер