Хроника

Шеф бразилске дипломатије: Споразум потписан у Техерану нема алтернативу

Штампа
среда, 19. мај 2010.

Нови нацрт резолуције о Ирану који је достављен чланицама Савета безбедности УН, тражи велико проширење санција против те земље због њеног контроверзног нуклеарног програма.

Најновија верзија резолуције, коју су поднеле САД, тражи поред осталог међународне инспекције иранских бродова у случају да постоји сумња да бордови носе терет релевантан за ирански нуклеарни или ракетни програм.

Нацрт резолуције који су поднеле САД има подршку четири остале сталне чланице СБ УН - Кине, Русије, Британије и Француске.

Уколико предлог буде изгласан, том резолуцијом би била забрањена и продаја неких врста тешког наоружања Ирану, укључујући борбене хеликоптере и ракете.

"Два циља" резолуције УН

Нацрт резолуције представила је у седишту УН амерички амбасадор Сузан Рајс.

"Ова резолуција има два циља. Први је да за иранско руководство подигне цену сталног пркошења међународној заједници. Други је да увери Иран да му је у интересу да мирним путем разреши забринутост у погледу свог нуклеарног програма. Током овог процеса истицали смо да су врата за Иран и даље отворена, како би исоунио своје обавезе и остварио боље односе са међународном заједницом. Нацрт резолуције је надградња постојећих санкција против Ирана и даје им додатну снагу. Такође повећава дубину и опсег санкција УН против Ирана тако што отвара нове категорије санкција" рекла је амбасадор Рајс.

Нова резолуција предвиђа пооштравање ембарга на извоз оружја у Иран, додатна ограничења на пословање са иранским банкама и међународне инспекције иранских бродова за које се сумња да превозе материјал везан за нуклеарни или ракетни програм.

Преговорима до подршке свих сталних чланица СБ

После вишенедељних интензивних преговора, нацрт резолуције има подршку свих пет сталних чланица Савета безбедности, дакле и Русије и Кине, које су се до сада противиле пооштравању санкција.

BBC-јев извештач из седишта УН јавља да су Москва и Пекинг свој глас условиле знатним ублажавањем првобитне верзије америчке резолуције.

Кинески амбасадор при УН Ли Баодонг подвукао је да дипломатске опције нису исцрпљене, те да су дијалог, дипломатија и преговори најбољи начин за решавање иранског питања.

Потом је додао:

"Циљ санкција је да иранску страну доведу за преговарачки сто. Циљ им није да казне недужни народ. Такође, нове санкције не би требало да нашкоде нормалним трговинским везама".

Резолуција не мора да буде одмах усвојена

То, међутим, не значи да ће Савет безбедности једногласно усвојити резолуцију - Иран је колико прекјуче, уз посредовање Бразила, постигао споразум о пребацивању дела свог уранијума у Турску на обогаћивање, у замену за нуклеарно гориво.

И Турска и Бразил тренутно су у Савету безбености и сматрају да је нова резолуција тренутно непотребна - бразилски амбасадор при УН Мариа Луиза Рибеиро изјавила је да њена земља не жели да разговара о новој резолуцији, док је шеф бразилске дипломатије Селсу Аморим истакао да споразум Бразила, Турске и Ирана нуди најбољу могућност за мирно превазилажење спора око иранског нуклеарног програма.

"Најбољи начин да се гарантује да Иран неће наставити да обогаћује уранијум је спровођење овог договора. Игнорисати тај договор значи одбацити мирно решење. Због тога мислим да споразум нема алтернативу", сматра Аморим.

Велики улог Техерана

Какве су онда шансе да предложене нове санкције подстакну Иран да одустане од свог нуклеарног програма, питао је BBC доктора Абаса Миланија са Катедре за међународне односе на "Универзитету Јужна Флорида".

"Мислим да не постоје никакве санкције, па чак ни комбинација санкција и војног притиска који би подстакли режим да дигне руке од нуклеарног програма. Они су своју будућност уложили у тај пројекат - Врховни вођа Хаменеи, председник Ахмединежад и у све већој мери и Револуционарна гарда. Они су сав свој политички капитал засновали на том једном једином питању, и остати без њега било би равно политичком самоубиству. Отишли су предалеко да би могли да се врате", сматра доктор Милани.

Он додаје да је ирански режим при том био врло лукав.

"Током протеклих неколико година врло су вешто користили Русе, Кинезе, понекад чак и Европљане, а сада Бразил и Турску, како би купили додатно време и на терену припремили све што могу. Ситуација на терену је сада толико одмакла да више не могу да се врате и да одустану од својих намера. Мислим да још увек нису донели одлуку да праве бомбу, али свакако би морали да буду још луђи него што можемо да замислимо да би земљу изложили санкцијама, економским недаћама и напетости, а све то да би научили како да обогаћују уранијум за пет посто. Ту једноставно нема логике".

Доктор Милани не види неки велики напредак у чињеници да су нацрт резолуције подржале Русија и Кина.

"Они неће ићи предалеко. Ни Русија ни Кина не желе да изгубе своје уносне послове са Ираном. С друге стране, трговинска размена са Ираном је свега четири посто укупне размене Кине са остатком света и мислим да ирански режим помало заборавља да Кина жели да очува и преосталих 96 посто своје размене. Ни Кина не може баш увек да буде у колизији са остатком међународне заједнице, истро важи и за Русију", оценио је Абас Милани.

(BBC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]