четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Сеебиз": Рубља на највишем нивоу у последњих седам година. У првих 100 дана рата Русија зарадила 98 милијарди долара од извоза фосилних горива, око 60 милијарди долара долази из ЕУ
Хроника

"Сеебиз": Рубља на највишем нивоу у последњих седам година. У првих 100 дана рата Русија зарадила 98 милијарди долара од извоза фосилних горива, око 60 милијарди долара долази из ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јун 2022.

 Руска рубља јуче је достигла курс од 52,3 за долар, што је повећање од отприлике 1,3 одсто у односу на претходни дан и највиши ниво од маја 2015. а готово два ипо пута више него у марту 2022.

Тада су САД и Европска унија увели санкције Русији као одговор на њену инвазију на Украјину И у том првом тренутку долар је износио 139 рубљи, пише регионални пословни портал СЕЕбиз.

Наводи се да је запањујући скок рубље у следећим месецима дао гориво Кремљу као „доказ“ да западне санкције не делују. „Идеја је била јасна: насилно сломити руску економију“, рекао је руски предсједник Владимир Путин прошле недеље на годишњем Међународном економском форуму у Санкт Петербургу.

“Нису успјели. Очигледно, то се није догодило.”

Крајем фебруара, након почетног пада рубље Русија је више него удвостручила кључну каматну стопу земље на невероватних 20 одсто с пређашњих 9,5 процента. Од тада се врједност валуте побољшала до те мјере да је снизила каматну стопу три пута да би крајем маја достигла 11 одсто. Рубља је заправо толико ојачала да руска средишња банка активно предузима мере како би је покушала ослабити, бојећи се да ће то учинити њихов извоз мање конкурентним.

Но, шта заправо стоји иза раста руске валуте и може ли се он одржати?

Разлози су, поједностављено речено: запањујуће високе цене енергије, контрола капитала и саме санкције.

Русија је највећи свјетски извозник плина и други највећи извозник нафте. Његов примарни купац? Еуропска унија, која недељно купује милијарде долара вредну руску енергију, а истодовремено је покушава казнити санкцијама.

То је ЕУ ставило у незгодну позицију – сада је Русији послато експоненцијално више новца за куповину нафте, гаса и угља него што је вредност помоћи датој Украјини, што је помогло да се попуни ратна благајна Кремља. А с ценама нафте типа Брент, 60 одсто вишим него у ово доба прошле године, иако су многе западне земље обуздале своју куповину руске нафте, Москва и даље остварује рекордну добит.

У првих 100 дана руско-украјинског рата, Руска Федерација је зарадила 98 милијарди долара прихода од извоза фосилних горива, према Центру за истраживање енергије и чистог зрака, истраживачкој организацији са сједиштем у Финској. Више од половине те зараде долази из ЕУ, око 60 милијарди долара.

( СЕЕбиз-Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер