петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Седница СБ УН о Косову у знаку Мартијевог извештаја
Хроника

Седница СБ УН о Косову у знаку Мартијевог извештаја

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. фебруар 2011.

У Њујорку је у среду одржана седница Савета безбедности УН, на којој је размотрен тромесечни извештај генералног секретара УН Бан Ки Муна о Косову. Седница је одржана после ванредних парламентарних избора на Косову и после објављивања извештаја Дика Мартија о трговини људским органима на Косову. Бан је у извештају за период од 19. октобра 2010. до 15. јануара 2011, подстакао Београд и Приштину да што пре започну дијалог.

Седница је почела говором шефа УНМИК-а Ламберта Занијера, који је на почетку свог излагања подсетио да су протекла три месеца на Косову карактерисале нестабилност и неизвесност, рекавши да су локални и међународни посматрачи децембарских парламентарних избора известили о распрострањеним неправилностима и манипулисању гласовима.

Говорећи о извештају специјалног извештача Савет Европе Дика Мартија о наводним организованим криминалним активностима, укључујући трговину људским органима, Занијер је нагласио да његов извештај треба да буде схваћен озбиљно и да истрага у интересу свих треба да буде приоритет. Он је нагласио да је кључно обезбедити одговарајућу заштиту свих сведока. Занијер је такође рекао да је о томе разговарао са шефом ЕУЛЕКСА Гзавијеом Бу де Марњаком, који га је - како је нагласио - уверио да је ЕУЛЕКС стручан и надлежан за спровођење истраге.

Занијер је поновио да ће УНМИК у потпуности подржати истрагу. Без обзира што и поред проблема које је поменуо, безбедносна ситуација на Косову није битно измењена у односу на претходни извештај и нерешена политичка питања, Занијер је посебно издвојио све веће буџетске тешкоће и могуће економске недаће које би - како се изразио - ускоро могле да надмаше политичке разлике и постану највећа претња косовској стабилности.

Јеремић: Нови механизам за истрагу

У свом обраћању Савету безбедности, министар спољних послова Србије Вук Јеремић затражио је од тог тела да успостави ад хок механизам који би истражио наводе о трговини људским органима на Косову.

Јеремић је рекао да је тако поступано и у свим претходним случајевима који су се тицали ратних злочина на Балкану, додавши да се једино кроз активност Савета безбедности могу спречити двоструки стандарди. Српски шеф дипломатије је нагласио да истрага извештаја који је усвојила Парламентарна скупштина Савета Европе мора да има међународни мандат, да мора да буде у интернационалном саставу, као и да се у том процесу мора обезбедити потпуна заштита сведока.

Јеремић је навео да је за Србију истрага о трговини људским органима питање од прворазредног значаја, али је указао да се ради о утврдјивању личне одговорноси, а не кривице целог народа. Он је такође подвукао да питање истраге не сме бити политизовано. Јеремић је рекао да је Београд снажно посвећен дијалогу са Приштином, упркос његовом одлагању, и додао да су преговори добра прилика за решавање свих нагомиланих проблема.

Он је критиковао неадекватан процес повратка Срба на Косово и изразио забринутост због покушаја власти у Приштини да наметну своју власт на северу Косова, упркос противљењу локалног становништва. Српски шеф дипломатије критиковао је и спорост у демократизацији Косова, рекавши да су то показали и недавно одржани парламентарни избори, на чије нерегуларности је указао и Европски парламент.

Заменица министра спољних послова Косова Вљора Читаку изјавила је да ће Влада Косова инсистирати на покретању детаљне истраге о наводима из извештаја специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија о трговини органима на Косову, коју би требало да спроведе Еулекс.

“Ми ћемо у потпуности сарађивати”, нагласила је Читаку, указујући да грађани Косова, више него било ко други, захтевају истрагу, јер немају шта да крију. Она је поновила став косовске владе да Марти није пружио доказе да су високи званичници Косова учествовали у трговини органима.

Читаку је истакла да је на децембарским парламентраним изборима на Косову учествовало више Срба него на изборима у организацији "илегалних српских структура". Она је нагласила да су Срби освојили више од 10 одсто места у косовском парламенту и први пут у историји ће српски политичар постати заменик косовског премијера.

Читаку је позвала Србију да направи "велики гест у складу са реалношћу" и призна Косово, како би се отворило ново поглавље на Балкану. Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, Читаку је нагласила да је кључно успостављање добросуседских односа и спровођење реформи и изразила оћекивање да ће Влада Србије сматрати Косово партнером "на равноправној основи. Ми видимо дијалог као крајњи циљ за успостављање нових темеља у региону,” рекла је Читаку.

Амбасадори позвали на дијалог

Амбасадори земаља чланица Савета безбедности УН позвали су Београд и Приштину да што пре започну дијалог који је, како су оценили, кључан за побољшање практичне сарадње две стране.

Подсећајући да су се обе стране обавезале на отпочињање дијалога пошто је прошлог лета у УН донета резолуција о Косову коју је Србија усагласила са ЕУ, амбасадори су навели да је почетни замах заустављен политичком ситуацијом на Косову, које после избора 12. децембра још није формирало нову владу. Француски амбасадор Жерар Аро је, зато, истакао да би дијалог требало да се успостави чим буде оформљена косовска влада.

Када је реч о наводима из извештаја известиоца Савета Европе Дика Мартија о трговини људским органима на Косову 1999, амбасадори су изразили забринутост и позвали на спровођење свеобухватне истраге, а већина је оценила да Еулекс има неопходан капацитет и јурисдикцију да спроведе ту истрагу.

"За Немачку су шокантни наводи из извештаја и они морају да буду истражени у потпуности. Позивамо све појединце, уколико имају доказе који могу помоћи истрази, да их неодложно приложе", рекао је амбасадор Немачке Петер Витих.

Већина амбасадора, осим руског, сматра да није потребно оснивање ад хок механизма који би истражио наводе о трговини органима на Косову, што је предложио шеф српске дипломатије Вук Јеремић.

"Русија се слаже са министром спољних послова Србије Вуком Јеремићем за оснивање ад хок механизма. То истражно тело је неопходно и због заштите сведока, јер су они у прошлости на Косову били застрашивани и убијани", подсетио је амбасадор Русије Виталиј Чуркин.

Већина амбасадора је поздравила децембарске парламентарне изборе на Косову који су, како су оценили, прошли "у стабилној и мирној атмосфери", али, како су указали, уз много нерегуларности.

Представница САД Розмари ди Карло је, међјутим, истакала да је Уставни суд Косова тиме што је сместа признао нерегуларности и наложио понављање избора у неким општинама, показао зрелост и опредељеност ка јачању демократских институција и у будућности.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер