петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Седам невладиних организација позвало Владу Србије на дијалог о стању демократије у земљи
Хроника

Седам невладиних организација позвало Владу Србије на дијалог о стању демократије у земљи

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. мај 2020.

Седам организација цивилног друштва које се баве евроинтеграцијама је позвало Владу Србије да започне озбиљан друштвени дијалог о стању демократије у земљи.

Поводом најновијег извештаја организације Фридом Хаус у којем је Србија први пут после 17 година спуштена у нижу категорију "хибридних режима", невладине организације поручиле су Влади Србије да озбиљно схвати ове оцене и уложи напор за обезбеђивање услова за унапређење демократије и слободе медија у земљи.

Уз подсећање да је и на листи Индекса слободе медија Репортера без граница, Србија пала за 39 места од 2014. године, организације наводе да су и све оштрији извештаји Европске комисије о стању демократије и слободи медија у Србији.

Организације апелују на Владу Србије да се "уместо покушаја методолошког побијања, селективног приказа информација из појединих извештаја и сада већ пословичног ниподаштавања оцена реномираних међународних организација, укључујући и оцене Европске комисије, које се у великој мери подударају и са оценама домаћих организација цивилног друштва, започне озбиљан друштвени дијалог о стању и будућности демократије у Србији", наведено је у саопштењу.

Упутили су и позив ЕУ да механизме које је најавила нова Методологија за унапређење процеса приступања држава Западног Балкана ЕУ, искористи како би се обезбедило поштовање демократских принципа и владавине права у државама кандидатима.

Заједничко саопштење су потписали: Београдски центар за безбедносну политику (БЦБП), Београдски фонд за политичку изузетност (БФПЕ), Центар савремене политике (ЦСП), Центар за европске политике (ЦЕП), Центар за медјународне и безбедносне послове (ИСАЦ), Европски покрет у Србији (ЕПуС) и Комитет правника за људска права (YУЦОМ).

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер