четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сећање на жртве бомбардовања РТС
Хроника

Сећање на жртве бомбардовања РТС

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. април 2011.

Паљењем свећа и полагањем венаца у 2 сата и шест минута, породице, колеге и пријатељи одали пошту радницима РТС-а који су погинули у бомбардовању, у ноћи између 22. и 23. априла 1999. године. У нападу НАТО-а страдало је 16 наших колега.

Ноћас у 2 сата и шест минута навршило се 12 година од погибије 16 радника Радио-телевизије Србије, 23. априла 1999. године, када је НАТО бомбардовао РТС са два разорна пројектила.

Породице, колеге и пријатељи погинулих запалили су свеће и положили цвеће код споменика "Зашто" у Абердаревој улици, који је подигнут у знак сећања на погинуле раднике. 

"Споменик 'Зашто?' стоји овде испред нас. Исто је питање, а одговора нема", рекао је на комеморацији представник породица Мирослав Медић. Његов брат Синиша био је један од шеснаесторо погинулих цивила у ваздушном нападу НАТО.

Пошту страдалима одали су и генерални дирекор РТС-а Александар Тијанић и председница Удружења новинара Србије Љиљана Смајловић.

У нападу НАТО-а, у ноћи између 22. и 23. априла, погинули су: Јелица Мунитлак (27), шминкер, Ксенија Банковић (27), видео-миксер, Дарко Стоименовски (25), техничар у размени, Небојша Стојановић (26), техничар у мастеру, Драгорад Драгојевић (27), радник обезбеђења, Драган Тасић (29), електричар, Александар Делетић (30), камерман, Славиша Стевановић (32), техничар, Синиша Медић (32), дизајнер програма, Иван Стукало (33), техничар, Дејан Марковић (39), радник обезбеђења, Милан Јоксимовић (47), радник обезбеђења, Бранислав Јовановић (50), техничар у мастеру, Милован Јанковић (59), прецизни механичар, Томислав Митровић (61), режисер програма и Слободан Јонтић (54), монтер.

Драгољуб Милановић, који је био директор РТС-а у време бомбардовања, 2002. године је осуђен на десет година затвора, јер није извршио наређење да људе и технику премести на сигурно место.

Породице погинулих су почетком ове седмице поново указале на неопходност обнове и проширење поступка, како би се утврдила потпуна одговорност за тај злочин.

Удружење новинара Србији и Синдикат новинара Србије затражили су од Међународне федерације новинара да се 23. април обележава као дан сећања на све убијене у медијима, који су проглашени за војни циљ.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер