петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Себастијан Курц: Немачка је наша пријатељска земља и не можемо да прихватимо то што нас је БНД шпијунирао до 2016. године
Хроника

Себастијан Курц: Немачка је наша пријатељска земља и не можемо да прихватимо то што нас је БНД шпијунирао до 2016. године

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. јун 2018.

  Берлин, Беч -- Немачка обавештајна служба БНД шпијунирала је Аустрију највероватније до 2016., а не 2006., како се првобитно веровало, када је афера доспела у јавност.

Након што је поново у жижи интересовања аустријске јавности, због објављивања списка са 2.000 телефонских и факс прикључака које је БНД прислушкивао у Аустрији, уследиле су тензије на релацији Беча и Берлина.

Аустријска влада била је 2013., када је откривено да је БНД шпијунирао у тој земљи, суочена са овом афером и тада је министарка унутрашњих послова Јохана Микл Лајтнер поднела кривичну пријаву против непознатих лица, али истрага није донела никакве резултате, већ је обустављена.

Након што је сада објављен списак 2.000 шпијунираних међународних организација, амбасада, медија, као и аустријских компанија, али и министарстава, аустријски канцелар Себастијан Курц је од своје немачке колегинице Ангеле Меркел затражио пуно расветљавање афере.

Председник Аустрије Александер ван дер Белен и Курц истичу да не могу да прихвате шпијунирање од стране пријатељске земље.

"Међу пријатељима се то не ради", нагласио је Ван дер Белен.

И министар унутрашњих послова Херберт Кикл водио је разговоре, с тим у вези, са надлежном немачком министарком за посебне задатке Хелге Браун. Он је од ње тражио да одговори на питање када је шпијунирање прекинуто и шта се догодило са прикупљеним подацима.

Наиме, аустријска влада полази од тога да је шпијунирање трајало чак до 2016., а не до 2006. као што се првобитно претпостављало.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер