среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > СББ: Зашто није расписан тендер за продају Поште НЕТ, већ је поклоњена Телекому
Хроника

СББ: Зашто није расписан тендер за продају Поште НЕТ, већ је поклоњена Телекому

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. октобар 2021.

 СББ компанија, која послује у оквиру Унитед Групе, упозорава јавност да је ЈП Пошта Србије уступила телекомуникациону инфраструктуру компанији Телеком Србија - са образложењем да се више неће бавити делатношћу кабловских комуникација у потпуно нетранспарентном процесу, иако је реч о јавној својини.

СББ је саопштио да је упутио званично писмо Влади Србије и премијерки Ани Брнабић са захтевом да се преиспита пренос кабловске инфраструктуре ЈП Пошта Србије на Телеком Србија, захтевајући званично објашњење зашто није расписан тендер на коме би држава за продају јавне својине могла да постигне најбољу цену уз учешће заинтересованих.

Нерасписивањем тендера за јавну имовину онемогућена су сва заинтересована лица и компаније, међу којима и СББ, да учествују у конкурентном процесу куповине инфраструктуре кабловског оператора Пошта НЕТ, истиче се у саопштењу којепреноси Н1.

„Држава је овим нетранспарентним процесом изгубила могућност да заради и постигне најбољу могућу цену. Зашто је Влада Србије одустала од зараде продајом кабловског оператора Пошта НЕТ, када се има у виду да је “Телеком” један Коперникус својевремено платио 200 милиона евра“, питају из СББ-а.

СББ јавно пита Владу Србије и премијерку Ану Брнабић зашто телекомуникациону инфраструктуру Поште нису транспарентно понудили тржишту кроз конкурентни поступак јавне продаје, већ су дозволили да државна имовина само буде пребачена “Телекому Србија”?

„Омогућавајући овакав договор две државне компаније, Влада Србије је још једном показала да наставља са интервенцијама и притисцима државних институција на тржишту телекомуникација у корист једног учесника на тржишту – Телеком Србија – а на штету свих других компанија које годинама улажу у његов развој“, упозоравају из СББ-а.

У саопштењу се оцењује и да је парадоксално да константно морају да упозорају Владу Србије да због подршке институција компанији Телеком Србија није испоштован Устав Републике Србије и прокламована начела економског уређења, а то су једнакост свих учесника на тржишту и слобода предузетништва.

„Ово је још један у низу поступака који води до тога да грађани Србије изгубе право слободног избора пружаоца услуга, као и да ће по принципу ‘узми или остави’ ту услугу моћи да добију само од ‘Телекома Србија’. Нажалост, корисници већ данас сведоче да постоје неки ‘забрањени’ градови у којима СББ не може да пружа услугу онима који то желе и због оваквих притисака Телеком Србија је постао монополиста у нашој земљи, на чему власти у Србији већ дуго и предано раде“, истиче се у саопштењу.

Из СББ-а оцењују и да Влади Србије није стало до поштовања Устава и закона у држави, и да је, када су у питању интереси Телекома Србија, све дозвољено.

Додају да су и „нажалост, у ову нелегалну подршку државној компанији укључене су и институције Србије које би морале бити независне“.

Из СББ-а наводе да секторски регулатори и друге државне институције већ неколико година подупиру, како се наводи, предаторску пословну политику Телеком Србија „чији нескривени циљ је да монополизује тржиште како би били једини пружалац услуга кабловских комуникација“.

СББ позива надлежне институције да реагују и испитају подробно уговор који су закључили Телеком Србија и ЈП Пошта Србије, да ли је ова аквизиција пријављена у складу са правилима конкуренције, а Владу Србије да предузме мере којим ће спречити незаконито отуђење јавне својине и најзад омогућити одвијање тржишне утакмице.

СББ послује у оквиру Унитед Групе, као и телевизија Н1.

(Н1-Нова.рс)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер