четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > СБ УН: Западне земље за повлачење Унмика, Русија и Кина против; Француска: Европска будућност Косова и Србије зависи од њихових вођа; Немачка: Настојање Србије да се повуку признања независности Косова супротно њеном настојању да постане члан ЕУ
Хроника

СБ УН: Западне земље за повлачење Унмика, Русија и Кина против; Француска: Европска будућност Косова и Србије зависи од њихових вођа; Немачка: Настојање Србије да се повуку признања независности Косова супротно њеном настојању да постане члан ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. фебруар 2019.

Представници западних земаља чланица Савета безбедности УН поздравили су постигнут договор да се смањи број седница Савета посвећених Косову и поновили став да би Унмик требало да почне да се повлачи, са чим се Русија и Кина не слажу.

Представница Велике Британије Карен Пирс рекла је на седници СБ УН у четвртак да се ситуација "драматично" променила на Косову од када је Унмик тамо дошао, да је та међународна мисија одиграла важну улогу у промовисању мира и стабилности у региону, али да Косово више није земља сукоба и све више је интегрисано у међунардону заједницу.

"Са данашњим договором који смо успели да постигнемо о учесталости састанака, да смањимо број састанака, учинили смо корак сразмеран типу проблема који Косово представља, дозвољавајући Савету да се концентрише на теже сукобе", рекла је Пирс на седници СБ УН на којој је разматран тромесечни извештај генералног секретара УН о раду Унмика.

Како је договорено пре седнице, ове године три састанка биће посвећена Косову, а 2020. два.

Пирс је рекла да треба осигурати и да Унмик буде потпуно прилагођен ситуацији на терену.

Она је изразила жаљење што су се тензије измеЂу Београда и Приштине подигле у тромесечном периоду који је разматран у извештају генералног секретара и позвала политичке вође да се уздрже од подстицања тензија и подела.

Косово и Србија, како је рекла, имају среће да је ЕУ понудила да помогне у дијалогу у оквиру кога могу да остваре напредак ка декларисаној жељи да се интегришу у Унију.

"Апелујемо на политичке вође у Београду и у Приштини да увиде шансу коју им пружа дијалог уз посредовање ЕУ и да крену напред као једнаки и суседи. Позивам их да покажу добру вољу у дијалогу", рекла је она.

Пирс је поновила да Велика Британија има права као независна држава да развија сопствене оружане снаге и да по оцени британских стручнака резолуција 1244 не спречава то.

САД: Косово да одмах укине таксе

Представник САД Џонатан Коен поздравио је договор Савета да се смањи број састанака о Косову, поновио ранији став да Унмик треба да се прилагоди ситуацији пошто је остварио свој мандат. Позвао је генералног секретара да покрене излазну стратегију за Унмик.

САД подржавају дијалог под покровитељством ЕУ и сматрају да је остварљиво да се постигне договор 2019, рекао је амерички амбасадор. Позвао је Косово да одмах укине таксе и рекао да нормализација односа треба да буде приоритет за обе земље.

Сада је време да се осигура стабилна будућност за Косово и Србију и за Западни Балкан, додао је Коен.

Немачка: Желе у ЕУ, а њихови поступци противни тим настојањима

Представник Немачке је рекао да је Савет безбедности нашао добро решење у смањењу фреквенције састанака о питању Косова, такође је уз похвалу рада Унмика оценио да би неке од задатака могле да преузму или косовске или друге међународне институције и да је време да се поново процени Унмик.

Он је указао да је Косово остварило огроман напредак од 1999. године.

По његовој оцени дијалог о нормализацији односа важан је за европску перспетиву Косова и Србије. Питао се како то да Косово уводи тарифе на робу из Србије и БиХ, а жели да постане члан ЕУ која нема тарифе, и додао да је то противно европској перспективи и позивао косовске вође да укину тарифе.

Такође се питао како Србија чији се председник залаже за слободну трговину на Балкану не дозвољава косовским производима да уђу у земљу и поручио да је то такође противно српском настојању да постане члан ЕУ.

Такође је рекао да је настојање Србије да се повуку признања независности Косова супротно њеном настојању да постане члан ЕУ.

Подржао је дијалог Приштине и Косова и рекао да Немачка не подржава корекције граница, да не верује да то доприноси решењу и да то може да дестабилизује регион.

Француска: Европска будућност Косова и Србије зависи од њихових вођа

Француска предстравница рекла је да је јасно да је Косово остварило напредак и да треба да се удвоструче напори да се промовише безбедност у региону.

Она је поздравила дијалог Београда и Приштине уз подрушку ЕУ и посредовање високе представнице ЕУ Федерике Могерини.

Неколико инцидената је утицало на дијалог укључујући увођење такси на робу из Србије, рекла је француска амбасадорка и поновила је захтев да се те таксе укину или суспендују и промовише трговина у оба смера.

Француска позива обе стране да покажу политичку вољу за компрмис у дијалогу што би био велики корак ка стабилизацији Западног Балкана рекла је она и позвала обе стране да се уздрже од изјава или мера које би могле да угрозе ту нормализацију.

Европска будућност Косова и Србије зависи од њихових вођа и то се може осигурати нормализацијом односа, оценила је француска амбасадорка.

Русија: Не прихватамо да се Косово искључи са агенде Савета безбедности

Руски амбасадор при УН Василиј Небензја је рекао да дели став министра Ивице Дачића о забринутости за ситуацију на Косову.

Рекао је да не прихвата да се Косово искључи са агенде Савета безбедности и да то остаје главни форум на коме то питање треба расправљати.

"Ситуација у региону је екстремно нестабилна и може у сваком тренутку да измакне контроли", рекао је Небензја он и додао да Косово остаје колевка нестабилности и извор тензија у региону.

Он се питао да ли би косовске вође могле да раде то све што раде без подршке споља. Рекао је да је увођење такси и даље на снази, и да су позиви САД и ЕУ да их укину игнорисани.

Такође је поновио да је одлука о трансформацији косовских безбедносних снага у војску кршење резолуције 1244.

По његовим речима руски став о Косову је непромењен, Русија сматра да Београд и Приштина треба да постигну одржив и узајамно прихватљив споразум који касније мора да одобри Савет безбедности. По његовим речима само тако ће се постићи стабилност на Балкану.

Осврнуо се на изјаву премијера Косова Рамуша Харадинаја да прекида везе са Унмиком наводећи да је то флагрантно кршење резолуције Савета безбедности и критиковао представнике других земаља што то нису ни поменули.

Руски амбасадор је рекао да учествовање Приштине у мултинационалним структурама може да буде само преко Унмика и да је потребно да Унмик пажљиво прати ситуацију на Косову.

Кина: Подржавамо Унмик у примени свог мандата

Представник Кине рекао је да је ситуација на Косову углавном стабилна, али да се Косово суочава са "комплексном динамиком".

Он је оценио да увођење такси на робу из Србије не води дијалогу и није у складу са резолуцијом 1244. Позвао је обе стране да се уздрже од акција које би могле да заоштре ситуацију и спрече одговарајуће решење косовског питања.

По оцени представника Кине резолуција 1244 је добра основа за косовско питање, и две стране треба да постигну решење кроз дијалог.

Он је рекао да Кина поштује суверенитет и територијални интегритет Србије и похвалио њене покушаје нормализације косовског питања кроз дијалог. Такође је рекао да Кина подржава Унмик у примени свог мандата и промовисању решења питања Косова.

ПРОЧИТАЈТЕ ВИШЕ: Ивица Дачић на седници Савета безбедности УН о Косову: Дијалог обустављен због такси Приштине на робу из Србије, ми смо остали уздржани

Вљора Читаку: Поново морам да слушам Дачића да Косово не постоји, а КК Приштина се пласирала у шеснаестину ФИБА купа

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер