четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саво Штрбац: Срби протерани из Хрватске су коначно, после 20 година, добили речи добродошлице
Хроника

Саво Штрбац: Срби протерани из Хрватске су коначно, после 20 година, добили речи добродошлице

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. август 2015.

Срби протерани из Хрватске су коначно, после 20 година, добили речи добродошлице после којих ће се осећати као равноправни грађани Србије, изјавио је вечерас председник Документационо - информациног центра Веритас Саво Штрбац.

- Ово је било изражавање узајамног поштовања и обећања. Већина нас смо постали држављани Србије и осећамо се као део држављана Србија, а мислим да ћемо се после ових речи осећати равноправним грађанима Србије ,а то нам је било потребно - рекао је Штрбац Тањугу после обележавања Дана сећања на страдање и прогон Срба.

Штрбац је рекао да су речи добродошлице биле потребне Србима из Хрватске и да је то "можда и најзначајнија порука кад су односи Србије И Срба преко Дрине у питању".

- Био је проблема око интеграција, приговарало се Србима из Хрватске на разноразне начине. Међутим, ја морам исправити и некада безразложне критике на рачун Србије, ипак нас је сиромашна Србија угостила, и то не мали број - рекао је Штрбац коментаришући речи премијера да у новијој српској историји теšшко наћи тужžнији дан од 5. августа када се пре 20 година десила "Олуја" и поручио да се злочин мора опростити али не и заборавити.

- Добродошли наши Срби, наши Крајишници, добродошли својој кући, стигли сте у вашу Србију - поручио је Вучић у свом говору на обележавању Дана сећања на страдање И прогон Срба.

Штрбац је рекао да би манифестације поводом Олује, и у Србији и у Хрватској, требало да буду некакав камен међаш од којег би требало да почну дубински разговори о томе шта се дешавало деведесетих.

Наводећи да смо до сад имали судске спорове пред међународном судовима који су рекли своје, а да би обележавање Дана сећања на прогон Срба могло подстаћи у целом региону, посебно у Хрватској, почетак прочишћења, катарзе народа у Хрватској.

- Истина је да они још приговарају да Србија то није учинила, а ја сматрам да је Србија отишла најдаље у том прочишћењу. Ваљда и зато што они који су доживели пораз очврсну пре јер се сучавају са анализама зашто су поражени, док се победници уљуљкују у својој победи - рекао је Штрбац.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер