уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савез самосталних синдиката Србије: На јесен ће без посла остати од 250 до 300 хиљада радника
Хроника

Савез самосталних синдиката Србије: На јесен ће без посла остати од 250 до 300 хиљада радника

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. јул 2020.

Савез самосталних синдиката Србије процењује да ће на јесен због последица пандемије вируса ковид-19 на привреду без посла у Србији остати од 250.000 до 300.000 радника, рекао је секретар Већа СССС Зоран Михајловић.

Он је рекао да све више фирми тражи од Министарства рада и синдиката дозволу за нови продужетак плаћеног одсуства са посла од 45 дана јер се смањује производња и они ће имати право на 65 одсто зараде.

"Велики број фирми је искористио право на плаћено одсуство радника од 45 дана и траже дозволу за продужетак од још 45 дана, а неке ће вероватно слати запослене и на колективни одмор", рекао је Михајловић.

Додао је да су радници крагујевачке фабрике Фијат-Крајслер аутомобили Србија пре неколико дана почели да раде, али се најављује да ће већ следеће недеље поново отићи на одмор.

Аутомобилска индустрија је, како је рекао међу најпогођенијим секторима у свету, а највише страних инвестиција које су дошле у Србију су из те области и сносиће исте последице као и у свету које је на привреду оставила пандемија.

Михајловић је рекао да у крагујевачкој фабрици аутомобила ФЦА ради 3.500 радника и да ће више од 3.000 отићи поново на одмор, а да ће мали број остати само у службама, неопходним за одржавање фабрике.

Он је рекао да су подједнако угрожене и фабрике које производе компоненте за индустрију аутомобила и да неће бити изненађење да неки инвеститори затворе фабрике и оду из Србије.

"Држава нема новца за додатну помоћ, а фабрике ако се епидемија ускоро не стави под контролу немају прихода и неке ће вероватно отићи у стечај", рекао је Михајловић.

Компаније, према његовим речима, имају право на два пута по 45 дана плаћеног одсуства и захтеви за других 45 дана плаћеног одсуства су мотивисани надом да ће се епидемија смирити, а да имају средстава да то плате.

Проблеми нису само, како је рекао, финансијске природе, већ и здравствене јер је у крагујевачкој фабрици Застава оружје 26 оболелих од ковида-19, а око 100 их је у изолацији.

По речима Михајловића, епидемија се држи под контролом у челичани у Смедереву у власништву ХБИС групе и Рударско-топионичарском комбинату у Бору којим управља кинеска компанија Зиђин мајнинг и да тамо нема здравствених проблема.

"На јесен нас чека црни сценарио јер ће се у колапсу наћи и локалне самоуправе које су по разним основама имале приход од свих фабрика, а посебно од великих", упозорио је Михајловић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер