четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саветник председника Привредне коморе Србије Ненад Ђурђевић: Бриселски дијалог анимирао сарадњу косовских и српских привредника
Хроника

Саветник председника Привредне коморе Србије Ненад Ђурђевић: Бриселски дијалог анимирао сарадњу косовских и српских привредника

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. април 2018.

 Саветник председника Привредне коморе Србије Ненад Ђурђевић рекао је у емисији Слободно српски да трговинска размена између српског и косовског тржишта бележи позитиван тренд.

"У прошлој години смо регистровали 464 милиона евра са обе стране, од тога 440 је са српске, а близу 25 са косовске стране. По статистикама из Приштине, њихов извоз је нешто већи, око 45 милиона, али, у сваком случају, добро је да постоји узлазна путања", рекао је Ђурђевић и нагласио да је у односу на 2016.годину, забележен раст од 11 одсто, а поред легалних канала, још функционише сиво тржиште, тако да је на годишњем нивоу међусобни промет већи од пола милијарде евра.

Према подацима Привредне коморе Србије, највише се на Косово увози нафта, нафтни деривати, електрична енергија, безалкохолна пића, шећер, грађевински материјал, цреп, брашно и пшеница, иако је косовско министарство прошле године увело таксу на брашно и тиме значајно смањило испоруке те стратешке робе пореклом са српског тржишта.

На недавно одржаном Сајму привреде у Приштини и ове године је учестовало више од 70 српских привредника преко Привредне коморе Србије, која им је финансирала наступ на косовском тржишту.

"Ми смо закупили 360 квадрата изложбеног простора од Привредне коморе Косова која организује сајам, што је стандардна процедура за такве сајамске манифестације, опремили штанд о свом о трошку, брендирали га, каталог направили и организовали превоз привредницима из централне Србије", прецизирао је Ненад Ђурђевић.

Бриселски дијалог једино искористили привредници

Каже да је Бриселски дијалог анимирао привредну сарадњу косовских и српских привредника, а тиме и допринео релаксацији односа између Приштине и Београда.

"На привредну сарадњу политика пуно утиче, чешће негативно, јер су односи затегнути. Када имате односе који су нормалнији, када имате добре поруке, људи су сигурнији. Чињеница је да постоје стари канали комуникације, стари контакти и велике фирме које раде".

И косовске фирме се појављују на сајамским манифестацијама у Србији, а највеће интересовање је за Међународни сајам пољопривреде у Новом Саду. Прошле године је, према подацима ПКС, тамо било више од 70 компанија са Косова, а толико се очекује и ове године.

"Оне учествују самостално и са партнерима из Србије. Као што кажем често се дешава да под слоганом партнерске компаније имају свој штанд и ми покушавамо да то некако рекламирамо. Али, не можете ви да рекламирате ако неко не жели да се рекламира. Нећемо сада чинити некоме магарећу услугу, видећемо, анкетираћемо, пробаћемо да сазнамо да ли би желели можда неко веће медијско присуство и оно што смо ми овде на сајму покушавали и разговарали јесте да из неких сектора где има Косово да понуди, на пример, вино, пиво, неке производе, вода, да пробамо да некако отворимо канале дистрибуције у Србији. Проблеми су око декларисања, статуса, једноставно неке ствари које су биле могуће 80-тих година како се Косово као КОС на пример декларисало сада одједном то није могуће", наводи Ђурђевић.

Економски проблеми у српским срединама и могућа решења

Као неке од битних разлога за лошу економску ситуацију у срединама са српском већином на Косову, саветник председника ПКС види у неорганизованости, нерешеном статусу и дугогодишњој кризи и неизвесности.

"Дуго траје читав овај пост ратовски процес договора. Ми ћемо следеће године имати двадесет година од НАТО интервенције, од ратних сукоба. То је негде како би се гледало у Европи шездесет и пета година после Другог светског рата, тада су на срећу политичари у Европи и Америци имали потпуне различите параметре и визије на који начин желе да обнове Европу. То је, нажалост, недостајало Србији и Косову. Да локални политичари кажу, да схвате шта је чињено у разна имена до 1999. и 2000.године, да подвуку црту и да крену у једну другачију, нову политику сарадње. Сигуран сам да смо са таквом политиком сарадње и договора кренули и ми који ту живимо подршка и финансијска и политичка не би изостала са свих страна, јер, у суштини, свако треба да буде субјект политике, да проба да одлучује у своје име, а не да буде објект политике, нарочито ове политике великих сила. Ме]утим ми смо често били на тој ветрометрини где смо били неке битке неких других главних градова, а запуштајући нас саме", рекао је Ђурђевић.

Саветник председника Привредне коморе Србије саветује локалним предузетницима да инвестирају у производњу хране, али на савремен начин.

"Овде имате добру прехрамбену производњу, воће, поврће, печурке, читав програм који може да иде у замрзавање, јабуке... Ту прехамбену индустрију треба да прате хладњаче, којим би требало да се избегну монополи. Потребна су мала улагања у удруживање приврединака – кооператива, на читавој територји Косова. Заједничким радом сте некако јачи", поручио је Ненад Ђурђевић у емисији Слободно српски и констатовао да привредницима недостају квалитетна информације, ветеринарска лабораторија, али и савремено образовање.

(КиМ Радио)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер