петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саветник Хариса Силајџића: Додик застрашује српски народ
Хроника

Саветник Хариса Силајџића: Додик застрашује српски народ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. октобар 2009.

Сарајево, Београд - Изјаве премијера Републике Српске Милорада Додика увек су усмерене или ка застрашивању српског народа или ка негирању злочина над друга два народа. Његове тврдње да постоје намере о укидању РС иду у правцу стварања страха код његовог бирачког тела, а једини циљ је задржавање статуса кво који онемогућава Босни и Херцеговини да егзистира као функционална и самоодржива земља - истиче у изјави за Данас Дамир Арнаут, саветник за уставно-правна питања члана Председништва БиХ Хариса Силајџића.

Како је раније најављено, сутра ће у Сарајеву бити одржан састанак, у организацији САД и ЕУ, са осам лидера из БиХ на којем ће заједнички покушати да нађу излаз из кризе која прети да успори напредак те државе према НАТО и Европској унији. Са руководством Републике Српске у Бањалуци су јуче разговарали политички директор Министарства спољних послова Борко Стефановић и саветник председника Србије Млађан Ђорђевић. Како се незванично спекулише, званични Београд покушава да „смири” премијера РС који се оштро противи изменама Дејтонског споразума и прети да више неће поштовати одлуке високог представника Валентина Инцка.

Према оцени Дамира Арнаута, „било какво смиривање може значити само да је ситуација измакла контроли званичног Београда”.

- Званични Београд је у превише наврата кумовао стварању оваквог Милорада Додика. У сваком случају, док се Србија према БиХ не постави као што је то урадио званични Загреб још пре десет година, или као званична Подгорица одмах након независности, тензије у региону неће престати. Србија константно покушава да наметне тезу да је она гарант Дејтонског споразума, али такав термин, када је Дејтон у питању, једноставно не постоји. Србија је само једна од потписница тог споразума. Устав БиХ прописује начине његове измене и суседне државе једноставно немају и не могу имати улогу у том процесу. Што се РС тиче, неопходно је да власти тог ентитета пре свега почну да спроводе тај споразум и све његове анексе, укључујући Анекс 7 који гарантује право на повратак свих избеглица, као и Анекс 10 који прописује присуство Канцеларије високог представника (ОХР) - поручује овај блиски сарадник Хариса Силајџића.

Он оцењује да је услов да ОХР оде из БиХ укидање могућности блокаде одлука у заједничким институцијама, „како би држава била у стању извршавати своје надлежности”.

- Босна и Херцеговина је сложена држава и она не може бити унитарна. Дебата никада није ни била о томе да ли у БиХ треба бити више нивоа власти, већ искључиво о томе да ли нижи нивои власти требају бити у стању да блокирају функционисање државе као што то већ 13 година чини Република Српска – закључује Дамир Арнаут.

Са тврдим ставовима из Силајџићевог кабинета о негативној улози Србије у процесима у БиХ чини се да се не слаже известитељка Европског парламента за ту земљу Дорис Пак. „Милорад Додик је толико својеглав да не верујем да било ко може да утиче на њега и на потезе које зацрта у глави, а камоли да га убеди у то да води овакву или онакву политику“, казала је Дорис Пак за новосадски Дневник. Она је навела да би и за Србију и за БиХ и за ЕУ била добра вест уколико би званични Београд покушао да утиче на Додика да буде прагматичнији и конструктивнији у политичком животу.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер