петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет за националну безбедност данас, одлуке сутра
Хроника

Савет за националну безбедност данас, одлуке сутра

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. децембар 2008.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је да је стање одбране у Србији добро, а да ће одлуку о спору министра одбране и начелника Генералштаба саопштити сутра.

Тадић је рекао да је на данашњој седници Савета за националну безбедност, између осталог, анализирана ситуација у систему одбране и несугласице између министра Драгана Шутановца и начелника Генералштаба Здравка Поноша, а да ће он своју одлуку саопштити сутра.

"Одбрана је на завидном нивоу а какве ћу одлуке доносити о томе ће јавност бити обавештена сутра", рекао је Тадић за РТС и навео да ће се реформа оружаних снага наставити.

Говорећи о спору Шутановца и Поноша који је вођен преко медија, он је рекао да сви сносе део одговорности за то јер је неадекватно да се расправа о томе води у медијима.

"Ова расправа омета доношење стратегијских докумената и даље реформе", казао је он, поручујући да лични спорови морају бити остављени по страни.

Он је навео да принцип субординације функционише.

Тадић је рекао и да је на седници анализирала ситуација у вези са стањем када је у питању организовани криминал и да је закључено да се Србија на том пољу суочава са одређеним изазовима.

Заседао Савет

Подсетимо, Савет за националну безбедност разматрао је ситуацију поводом несугласица између министра одбране Драгана Шутановца и начелника Генералштаба Здравка Поноша.

Министар Шутановац је припремио два извештаја, један о сукобу две концепције а други о резултатима рада са посебним освртом на оптужбе начелника Генералштаба.

И начелник Генералштаба Здравко Понош српеман је да документује тврдње које је последњих дана износио у медијима, сазнаје Б92.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је раније да и начелник Генералштаба Војске Србије Здравко Понош и министар одбране Драган Шутановац сносе део одговорности због тога што је спор између њих постао тема јавне дебате.

Иначе, чланови Савета су председник и премијер Србије, министри правде, одбране и полиције, начелник Генералштаба, директор Безбедносно-информативне агенције и шефови Војно-безбедносне агенције и Војне обавештајне агенције. Састанак је био прилика да се за истим столом нађу супротстављене стране, јер су и начелник Генералштаба и министар чланови Савеза за националну безбедност.

Премијер Мирко Цветковић тврди да, без обзира на различите ставове челних људи Министарства и Војске, одбрана земље није ни на који начин угрожена.

Седница је почела у 14 сати, а за истим столом седеле су и супротстављене стране. Пред седницу Савета један од његових чланова, министар полиције Ивица Дачић, није желео да говори о томе како би могао да буде решен сукоб на релацији Шутановац-Понош.

"Ја мислим да су и војска и полиција институције које и даље имају велики углед у јавности и мислим да, без обзира на разне полемике које су се дешавале, да тај углед није нарушен", каже он.

"Тај Савет за националну безбедност и постоји да би расправљао о свим питањима која се тичу ове области. Ја очекујем и да данашња седница Савета буде још један допринос стабилности безбедносно-одбрамбеног система у земљи, а све остало није на мени да коментаришем јер је то у компентенцији председника Републике", рекао је он.

Драгишић: Не доносе одлуке

Војни аналитичари кажу да од данашње седнице Савета не треба очекивати ништа спектакуларно, јер то тело и није овлашћено да доноси одлуке, попут смењивања.

Доцент на Факултету безбедности у Београду Зоран Драгишић рекао је за Б92 да Савет за националну безбедност и не може да доноси никакве одлуке јер то није у опису посла тог тела.

"Ја очекујем да ће се покушати да се нађе неки компромис да се односи између начелника Ганералштаба и министра одбране на неки начин изгладе и да се све ово што је изнео господин Понош, да се изанализира и да се евентуално од тога направи некакав акциони план за решавање проблема у Војсци. Мислим да би то био једини рационалан излаз", каже он.

"Проблем је што је ово већ доста изашло у јавност и јавност данас очекује да ће се на седници Савета неке ствари пресећи. Међутим, Савет није тело које има овлашћења да досноси такве одлуке, али ће свакако ова седница председнику Републике послужити као основ да донесе неке одлуке у будућности", каже он.

Да за сада штете нема слаже се Драгишић, али сматра да сукоб може да има врло озбиљне последице, ако се на њега што пре не стави тачка. "Чуло се у јавности да је Здравко Понош прекршио принципе цивилне контроле, да је војска искочила из некаквих уставних оквира", каже он.

"Све се то наравно није догодило је нико у војсци није повукао ниједан потез који би био противан Уставу нити било ком закону нити је било одбијено било које нарађење цивилних власти. Тако да с те стране не можемо говорити да је дошло до не знам каквог поремећаја", каже он.

"Свакако да ово што се догодило није пријатно и да не користи систему одбране. Међутим, уколико би се тај сукоб продужио, то онда може изазвати врло озбилне псоледице", каже Драгишић.

Штампа: Помирење није изгледно

Савету председава поредседник Србије Борис Тадић, који је претходних дана одбијао да се изјасни "на чијој је страни", али је ипак најавио да ће у домену уставних овлашћења предложити одређене мере.

У медијима се увелико помиње да ће се све вероватно завршити Поношевом сменом. Већ се помињу имена неких генерала који би могли да га наследе, али о томе нико за сада не жели јавно да говори.

Београдска штампа оцењује да између Шутановца и Поноша не може доћи до помирења и да је могући исход седнице Савета смена начелника Генералштаба Војске Србије.

Лист Блиц пише да је министар одбране спреман да затражи смену начелника Генералштаба и да би на седници Савета његов "најјачи адут" могла бити Поношева изјава да не постоји политика одбране земље.

Вечерње новости наводе да Савет за националну безбедност нема овлашћење да некога директно смени или казни, већ може надлежнима да предложи мере које би требало да предузму.

"Једино је председник Борис Тадић овлашћен да потписује закључке и друге акте", пише лист наводећи да је због лакше процедуре извеснија смена начелника генералштаба него министра одбране.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер