петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет за борбу против корупције указује на могуће незаконитости везане за продају "Телекома Србија"
Хроника

Савет за борбу против корупције указује на могуће незаконитости везане за продају "Телекома Србија"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. новембар 2010.

Савет за борбу против корупције упутио је данас писмо премијеру Мирку Цветковићу у коме указује на могуће незаконитости везане за продају "Телекома Србија" које могу нанети немерљиву штету држави и грађанима.

У писму је наведено да из досадашњег поступка није јасно шта је предмет продаје, односно да ли влада продајом 51 одсто акција "Телекома" продаје и телекомуникациону инфраструктуру. 

Из огласа који је објављен 20. октобра произилази да се продаје 51 одсто укупно регистрованог капитала "Телекома Србија", што представља већински пакет акција тог предузећа, који је у власништву државе. 

Како "Телеком" користи и добра од општег интереса, Савет сматра да је неопходно да влада објави да ли је проценом капитала тог предузећа обухваћена и телекомуникациона инфраструктура, како би јавност била обавештена да ли су предмет продаје и добра од општег интереса, која су по нашим законима, ван промета. 

"Уколико се тачно не утврди шта је у промету у поступку продаје 51 одсто акција Телекома, то би касније могло да буде предмет оспоравања пред судовима и другим органима, чиме се улази у поступак са неизвесним исходом, који може бити штетан не само за грађане и државу, већ и за потенцијалне купце тог предузећа", наводи се у писму. 

Прве тужбе са захтевом за обештећење због продаје Телекома, већ су поднете у Србији, с обзиром на чињеницу да телекомуникациона инфраструктура није изграђена искључиво улагањима "Телекома", већ да су у њу инвестирали и грађани, додаје се у писму. 

Савет за борбу против корупције указао је и на још једну незаконитост у поступку продаје "Телекома", а то је чињеница да продају спроводи влада, иако је надлежан орган за продају државног капитала Агенција за приватизацију, јер тако прописује Закон о приватизацији.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер