среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет за борбу против корупције: Радни текст амандмана Министарства правде на Устав Србије повући из даље јавне расправе јер није дат од релевантних актера реформе правосуђа
Хроника

Савет за борбу против корупције: Радни текст амандмана Министарства правде на Устав Србије повући из даље јавне расправе јер није дат од релевантних актера реформе правосуђа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. март 2018.

 Савет Владе Србије за борбу против корупције данас је саопштио да препоручује да се радни текст амандмана Министарства правде на Устав Србије повуче из даље јавне расправе јер није дат од релевантних актера реформе правосуђа.

Оцена Савета је да треба да се, у складу са европским стандардима о независности судија и самосталности тужилаца, спроведе нови поступак израде Радног текста амандмана на Устав у коме ће учествовати све институције укључене у реформу правосуђа, предвиђене Националном стратегијом реформе правосуђа.

У извештају Савета о уставним амандманима у делу правосуђа, који је достављен Влади Србије, наводи се да је Радна група коју је именовала Комисија за спровођење Стратегије израдила и представила анализу оквира уставних промена, али је Министарство правде започело свој рад на изради текста амандмана потпуно игноришући анализу Радне групе.

"Министарство правде је још у време израде Стратегије од 2013. године и касније на састанцима на којима су вршене консултације за измену Устава у 2017. и 2018. години јасно исказало став да се противи независности судова и самосталности тужилаца по стандардима који важе у Европској Унији", указао је Савет у саопштењу.

Додаје се да је Савет имао примедбе на амандмане који се односе на састав Високог савета судства и то на избор пет чланова "истакнутих правника", затим на предлог да се председник Високог савета судства бира међу члановима савета који нису судије, на "златни глас" који се даје председнику Високог савета судства, на предлог да се омогући премештај судија у други суд ако о томе одлуку донесе Високи савет судства и ако се ради о преуређењу судског система.

Савета за борбу против корипције има замерке и на предлог да министар правде може покренути дисциплински поступак и поступак разрешења судија, затим на предлог да се избор судија и тужилаца измешта у Праводусну академију и омогућава се да се једна образовна установа регулише Уставом.

"У погледу јавног тужилаштва примедбе се односе на то што се задржава решење да је тужилаштво само самостални орган без гаранција независности у односу на извршну и законодавну власт", навео је Савет и истакао да је осим примедби на радни текст амандман имао примедбе и на нове уведене термине као што су "истакнути правници", "инклузивност", "аутократско управљање", "корпоратизација", "оправдана контрола квалитета и непристрасности правде", јер сматра да се не могу применити на правосуђе.

Министарство правде Србије је на својој интернет страници објавило све коментаре који су током другог круга јавне расправе достављени на Радни текст измена Устава Србије у области правосуђа. Стигла су 34 коментара организација цивилног друштва, струковних удружења, државних органа, професора, адвоката, као и грађана.

Како је најавило Министарство правде, након усаглашавања Радног текста уставних амандмана биће сачињен Нацрт који ће бити прослеђен Венецијанској комисији, без чијег позитивног мишљења се неће ићи у даљу процедуру усвајања.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер