четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет за борбу против корупције предлаже разрешење чланова Високог савета судства и Државног већа тужилаца
Хроника

Савет за борбу против корупције предлаже разрешење чланова Високог савета судства и Државног већа тужилаца

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. април 2014.

Београд -- Савет за борбу против корупције поднео Влади извештај о реформи правосуђа у коме предлаже разрешење свих чланова ВСС и ДВТ из редова судија и тужилаца.

У извештају, у који је "Политика" имала увид и чије делове објављује у данашњем броју, Савет препоручује и укидање чланства по положају у Високом савету судства и Државном већу тужилаца и препуштање избора њихових чланова самим тужиоцима и судијама уместо Народној скупштини.

У извештају се наводи да у избору Високог савета судства више од 600 судија није имало ни активно ни пасивно бирачко право, а у избору Државног већа тужилаца око 220 тужилаца, чиме се, сматра Савет, доводи у сумњу легитимитет оба органа.

У извештају, такође, стоји да вршиоци функција председника судова немају сигуран положај, због чега се, наводи Савет, дешава да постају послушна рука извршне власти.

Савет тврди да је извршна и законодавна власт "уграђена" у изборе носилаца правосудне власти, који немају гаранције против спољних притисака те две гране власти, као и од унутрашњих притисака председника судова, јавних тужилаца, али и самих странкака.

Судије немају никакве гаранције да ће мирно и без икаквих притисака обављати своју функцију, истиче Савет, позивајући се на наводне захтеве министарства правде да се изврши надзор над радом судија у одређеним предметима (Кертес, Контраст, Черевенко).

Савет сматра и да се морају мењати одредбе о независности тужилаца зарад јачања гаранција носилаца тужилачке функције јер је новим Закоником о кривичном поступку тужилац добио двоструку функцију и то функцију истражног судије у истрази и функцију странке у главном поступку.

(Политика-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер