среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет за борбу против корупције поднео кривичне пријаве против седам особа због приватизације "Новости"
Хроника

Савет за борбу против корупције поднео кривичне пријаве против седам особа због приватизације "Новости"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. јул 2011.

Београд – Савет за борбу против корупције Владе Србије поднео је кривичне пријаве против седам особа умешаних у приватизацију Вечерњих новости а како је агенцији Бета рекла председница Савета Верица Бараћ постоји могућност да се прошири број лица против којих ће поднети пријаве.

Пријаве су Вишем јавном тужилаштву у Београду поднете против бившег министра за привреду и приватизацију Предрага Бубала, бизнисмена и већинског власника Вечерњих новости Милана Бека, председника Комисије за хартије од вредности Милка Штимца, чланова Комисије Дејана Малинића, Ђорђа Јовановића и Душана Бајеца и против директора НИП Новости Манојла Вукотића.

У пријави се наводи се да је Бубало као министар за привреду и приватизацију поступио супротно од налога Владе, односно није спровео наложену ревизију процене вредности и власничке структуре капитала Новости, чиме је требало да се обустави изношење тих акција на берзу. Бубало се терети за злоупотребу службеног положаја.

Министар за привреду и приватизацију је невршењем службене дужности и прекорачењем граница службеног положаја прибавио имовинску корист већу од 1,5 милиона динара купцима акција компаније НИП Новости, фирмама Ардос Холдинг из Аустрије, Тримакс Инвестментс из Аустрије и Карамат Холдингс са Кипра, које су повезана лица у власништву Милана Бека, и у истом износу нанео штету Србији, наводи се у пријави.

У пријави се такође наглашава како би, да је Бубало спровео одлуку Владе о ревизији, било даље немогуће сакрити да Новости нису приватизоване ни по прописима из деведесетих ни по закону о приватизацији из 2001.

У пријави се даље наводи да су 2006. Беко, Штимац, МалиниЋ, Јовановић и Бајец организовали групу која има за циљ вршење кривичних дела. Председник и чланови Комисије су невршењем службене дужности омогућили Беку да његове три компаније уместо 25 стекну 62,53 одсто удела у Новостима иако су, како се наводи, знали да се ради о повезаним лицима.

У пријави се каже и да су у том случају Беку омогућени материјална корист од 1,5 милиона динара и контрола над Новостима.

За то дело, наводи се, запрећена је казна затвора од три године или тежа.

У пријави се наводи и да је Беко, као стварни власник наведених страних компанија, куповао акције Новости на берзи, више од 25 одсто удела, необавештавајући о томе Комсију за хартије од вредности, чиме је незаконито стекао контролу над Новостима.

Манојло Вукотић, као одговорно лице, терети се у пријави за фалсификовање документације, берзанског проспекта Новости уочи изласка на берзу 15. августа 2006.

Савет Вуковића терети да је у проспект унео неистинит податак да НИП Новости имају право коришћења канцеларија површине 6.000 квадрата у згради Борбе, Штампарије Борба и НИП Новости, што је како се наводи, утицало на продају и куповину акција.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер