уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет за безбедност Русије: САД су један од иницијатора конфликта у Украјини
Хроника

Савет за безбедност Русије: САД су један од иницијатора конфликта у Украјини

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. новембар 2014.

Секретар Савета за безбедност Русије Николај Патрушев изјавио је јуче да су САД један од иницијатора конфликта у Украјини, истичући и да би се конфликт проширио уколико би Вашингтон одлучио да испоручује оружје Украјини.

"Уколико би они њима продавали оружје, конфликт би се само проширио", рекао је он за РИА Новости, коментаришући изјаву заменика саветника америчког председника за националну безбедност Тонија Блинкена да власти САД треба да размисле о допремању "смртоносног оружја" Украјини ради одбране.

Блинкенову изјаву коментарисао је и званични представник руског Министарства иностраних послова Александар Лукашевич, истичући да би испорука оружја Украјини представљала кршење договора из Женеве.

"Ако је Блинкен, коме намењују функцију првог заменика америчког државног секретара, заиста то јавно изрекао, и ако повежемо то са предстојећом посетом потпредседника САД (Џозефа) Бајдена Украјини, могло би да се ради о принципијелној промени политике америчке администрације према конфликту на југоистоку Украјине", рекао је Лукашевич.

"То је врло озбиљан сигнал због неколико разлога. Прво, то је директно кршење договора, који су између осталог постигнути и уз учешће САД, имам у виду Женевски коминике од 17. априла“, рекао је представник званичне Москве.

У Женеви су 17. априла одржани преговори Украјине, Русије, САД и ЕУ о украјинској кризи, и стране су се договориле о разоружању нелегалних формација, ослобађању нелегално заузетих објеката и почетку националног дијалога о уставној реформи.

"Чули смо у више наврата потврде администрације (САД) да се Украјини допремају само несмртоносне врсте наоружања. Уколико се мења таква политика, може се говорити о озбиљном дестабилизујућем фактору, који може озбиљно да утиче на распоред снага у том региону", додао је Лукашевич.

Блинкен је рекао да би САД требало да размотре давање одбрамбене војне помоћи у оружју за Украјину како би навеле Русију да добро размисли о свом дестабилизирајућем понашању.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер