четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет од Тадића тражи објављивање документације о Телекому
Хроника

Савет од Тадића тражи објављивање документације о Телекому

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. децембар 2010.

Савет за борбу против корупције тражи од председника Србије Бориса Тадића да утиче на Владу да објави документацију из које би се видело да ли је на продају понуђена инфраструктура Телекома Србија.

"Очекујемо да ћете својим ауторитетом утицати на Владу Србије да грађанима објасни шта је тачно у промету у поступку продаје државног пакета акција Телекома Србија и да ли Влада намерава да прода и национални ресурс", наводи се у писму.

Савет је два пута тражио од Владе да објави образложену одлуку о продаји већинског пакета акција Телекома, али није добио одговор. "Посебно забрињава чињеница да су без одговора остали и озбиљни аргументи против продаје Телекома, које већ месецима истиче стручна јавност и чије су детаљне анализе више пута достављене и вама и Влади", наводи Савет.

"Стручњаци су предочили искуства Немачке, Француске, Белгије, Шведске, Финске, Норвешке, Швајцарске и Словеније, која показују да је могуће задржати доминантно власништво у својим телекомуникационим предузећима и истовремено од њих створити моћне и тржишно оријентисане компаније", указује Савет.

Савет је у дописима Влади раније указивао на нетранспарентност поступка продаје Телекома и могуће незаконитости, наводећи да из досадашњег поступка није јасно шта је предмет продаје, односно да ли Влада продајом 51 одсто акција Телекома продаје и телекомуникациону инфраструктуру.

"Сматрамо да је неприхватљиво да министар за телекомуникације изјављује да не зна да ли се инфраструктура Телекома продаје заувек или као право коришћења", навео је Савет и додао да према законима Србије није дозвољена продаја националних ресурса.

Неуважавање стручне јавности и искључивање грађана из поступка продаје непримерени су демократским друштвима. Остављање било каквих нејасноћа изазива сумњу да се продајом Телекома наноси велика штета држави и грађанима, а ради остварења појединачних или партијских интереса, упозорио је Савет.

(Емг.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер