петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет Европе: Србија треба још много да уради за сузбијање корупције
Хроника

Савет Европе: Србија треба још много да уради за сузбијање корупције

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јул 2015.

“Србија је прешла дуг пут у стварању регулаторног и институционалног оквира за битку против корупције, али још много треба да се учини би тај систем радио како треба и да се смањи разлика између закона и оног што се чини у пракси”, стоји у извештају једног тела Савета Европе (СЕ).

ГРЕЦО, Група земаља против корупције у саставу СЕ, у данас објављеном извештају о Србији за 2014. годину наглашава да становништво у Србији нешто мање, али и даље сматра да је корупција широко распострањена.

“За грађане Србије је корупција највећи проблем после незапослености и сиромаштва”, наводи ГРЕЦО, позивајући се на анализе Програма за развој УН и организације Транспаренси интернешнел која предочава да се у Србији верује да је “правосуђе највише корумпирана институција”.

Чак 82 одсто анкетираних српских грађана сматра да највећа корупција постоји у правосуђу, 69 одсто њих да је то парламент, па отуд 63 одсто испитаних каже да не верује

ГРЕЦО додаје да су српске власти, кад је реч о корупцији и сукобу интереса, ставиле до знања да у парламенту само председник може да добија поклоне, као део пажње и протокола везаних за тај положај, а да с тим у вези није било кршења закона.

“Власти наводе да последњих година нису примећени поклони судијама и тужиоцима и око тога није било никаквих поступака”, додаје се у извештају.

Подвлачи се да је од демократских промена 2000. покренута реформа за успостављање потпуно новог правосуђа, али је “најновија реформа 2009. заказала у постизању циља да се измени стара структура судова и прерасподеле заостали предмети између претрпаних судова у градовима и мало запослених судова у руралним срединама”.

С тим у вези се спомињу и “чињенички незаконита смењивања знатног броја судија и тужилаца, који су после жалби Уставном суду враћени на дужности”.

“То је довело до мањка поверења професионалаца и шире јавности у независност правосуђа и тужилаштава, као и њихових саморегулаторних тела - Високог савета за судство и Државног већа за тужиоце”, такође се указује у анализи.

Такође се наводи да ;“ове гране власти бивају изложене непримереном спољном упливу и притисцима политичара и медија”.

ГРЕЦО каже да је “други разлог забринутости кад је реч о равнотежи државних власти, то што слабо делује национални парламент који не врши активну и пуну контролу функција, већ махом ради на иницијативе владе, које се у великој мери спроводе по хитном поступку”.

ГРЕЦО у извештају даје и више препорука, поред осталог и то да се “предузму мере за поспешење транспарентности парламентарних поступака, да се ојача независност и улога Високог савета за судство и Државног већа за тужиоце”.

Такође да се допуне поступци за постављање и унапређивање судија, председника судова и тужилаца, “а посебно да се национални парламент искључи из тих поступака и зајамчи постављање на положаје у складу са заслугама”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер