четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет безбедности, спорења Русије и Запада око будућности Унмика; Василиј Небензја: Пројекат Републике Косово очигледно пропада
Хроника

Савет безбедности, спорења Русије и Запада око будућности Унмика; Василиј Небензја: Пројекат Републике Косово очигледно пропада

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. новембар 2017.

Представници Русије и Запада опречно о будућности мисије Уједињених нација на Косову. САД, Британија, Јапан, Француска и Приштина траже редефинисање улоге Унмика. Русија оштро против. Кина подржава Резолуцију 1244. Шеф Унмика Захир Танин упозорио на спорост спровођења бриселских договора. Ивица Дачић оценио да потез Суринама показује да су признања независности реверзибилна.

Сједињене Америчке Државе, Француска и Велика Британија још једном су, пред Саветом безбедности Уједињених нација, затражиле промену мандата и смањење буџета за мисију светске организације на Косову, наводећи да је та мисија испунила задатак. Таквој иницијативи жестоко су се супротставили Русија и српски министар спољних послова Ивица Дачић.

"Време је да се редефинише мисија УН на Косову, а потребно је смањити број службеника Унмика као и буџет те мисије", рекла је заменица америчке амбасадорке при УН Мишел Сисон, понављајући заједничку иницијативу САД, Британије и Француске да се стање на Косову, уместо свака три месеца, разматра два пута годишње.

Ту иницијативу подржали су и косовска амбасадорка у САД Вљора Читаку и представник Украјине, али се промени мандата Унмика жестоко успротивила Русија, чији је представник рекао да "ружичасте визије Косова, које је насликала Вљора Читаку, не одговарају стању на терену".

"Пројекат 'република Косово' очигледно пропада. Није јасно ни када ће почети да функционише Специјални суд за злочине ОВК. Ово су веома озбиљна питања и велики број актера покушава да их гурне под тепих", рекао је руски амбасадор при УН Василиј Небензја.

Небензја је оптужио Приштину за "саботирање" спровођења споразума о формирању Заједнице српских општина, наглашавајући да је покушај формирања војске Косова у директној супротности са Резолуцијом 1244, према којој су међународне снаге једина оружана сила на Косову.

Како су навеле дипломате у седишту УН, мандат мисије УН на Косову немогуће је променити без сагласности Савета безбедности, што је, даље, тешко очекивати с обзиром на став који о том питању имају Москва и Пекинг. Такође, једнако је компликована процедура смањивања буџета те мисије.

Дачић: Признања независности реверзибилна

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић упозорио је амбасадоре Савета безбедности УН да се свега 1,9 одсто од више од 200.000 интерно расељених вратило на Косово, додајући да је такав број последица непроцесуирања кривичних дела, као и општа правна несигурност неалбанаца.

"Сваки покушај унилатералног решавања проблема на Косову и Метохији је за Србију неприхватљив, рекао је Дачић, наводећи пример покушаја формирања војске Косова, као и покушаје учлањења у међународне организације. Дачић је рекао и да је, из примера Суринама и Сао Томе и Принсипа, јасно да је процес признавања реверзибилан.

"Србија је снажно и искрено посвећена дијалогу са Приштином, уз посредовање ЕУ. Србија је показала конструктивност и спремност на компромисе. Доказали смо то имплементацијом низа сложених договора. Овакав приступ нема алтернативу... Нажалост, напори које Србија улаже да се кроз компромис пронађу обострано прихватљива решења не прати и такав однос друге стране", рекао је Ивица Дачић, који је позвао представнике власти у Приштини да изврше преузете обавезе, укључујући и формирање Заједнице српских општина.

Вљора Читаку: Србија злоупотребљава СБ како би „пројектовала паралелну визију стања на Косову

Косовска амбасадорка у Вашингтону Вљора Читаку оценила је да је број расељених Срба "нетачан", оптужујући Србију да "злоупотребљава Савет безбедности како би пројектовала паралелну визију" стања на Косову.

Читаку је оштро критиковала српско противљење чланству Косова у Интерполу и Унеску, наводећи да проблеми данашњег света немају границе, као и да је одлука кинеских власти да не издају визе званичницима Косова у доброј мери утицала на одлуку на конгресу Интерпола.

"Косово остаје снажно привржено дијалогу са Србијом", рекла је Читаку.

Читаку је, такође, дискриминацију припадника мањинских заједница на Косову назвала "позитивном", наводећи да је влада у Приштини до сада потрошила више од 50 милиона евра на положај мањинских заједница и повратак расељених.

Шеф Унмика је упозорио на спорост процеса спровођења договора проистеклих из бриселског дијалога, укључујући и формирање Заједнице српских општина.

"Дошло је време за акцију уместо оправдања", рекао је Танин.

Коментаришући иницијативу председника Србије Александра Вучића о унутрашњем дијалогу о Косову, Танин је оценио да такви потези користе становницима региона... "Све стране треба да одиграју своју улогу", рекао је Танин. Шеф Унмика је, још једном, позвао све стране да пруже максималан допринос расветљавању судбине несталих.

Овако је текла седница Савета безбедности УН:

18.57 – Заменик кинеског амбасадора при УН Ву Хајтао позвао је стране укључене у процес решавања косовске кризе да се уздрже од запаљиве реторике, наводећи да Резолуција 1244 представља одличан оквир за дијалог.

18.50 – Британски амбасадор при УН Мајкл Рајкрофт подржао је иницијативу САД, Француске и Приштине да се промени формат и мисија УН на Косову, захваљујући службеницима те мисије на "успесима које су постигли на терену". "Време је да Унмик ради мање, а не више", рекао је Рајкрофт, додајући да је Британија разочарана јер оваква иницијатива не наилази на разумевање других страна.

18.45 – Заменица америчке амбасадорке при УН Мишел Сисон рекла је да су недавно одржани локални избори показатељ даљег напретка Косова. "Настављамо да подржавамо дијалог између Београда и Приштине", рекла је Сисонова, наводећи да је "време да се промени мисија УН на Косову" као и да је потребно да се време извештавања са три промени на шест месеци. Она је, такође, рекла да је потребно смањити број службеника Унмика као и буџет те мисије.

18.30 – "Пројекат 'република Косово' очигледно пропада. Није јасно ни када ће почети да функционише Специјални суд за злочине ОВК. Ово су веома озбиљна питања и велики број актера покушава да их гурне под тепих", рекао је руски амбасадор, наглашавајући да је покушај формирања војске Косова у директној супротности са Резолуцијом 1244, према којој су међународне снаге једина оружана снага на Косову. Небензја је, још једном, подсетио на регрутацију косовских Албанаца у редове радикалних исламиста на Блиском истоку, као и покушај Приштине да "политизује" пресуде Кумановској групи у Македонији.

18.20 – Руски амбасадор при УН Василиј Небензја рекао је да се Москва не слаже са оптимистичким представама које је изнела Вљора Читаку, наводећи да дијалог између Београда и Приштине "стагнира". Догађаји на Косову прете да уруше цео регион, рекао је руски амбасадор. Небензја је оптужио Приштину за "саботирање" спровођења споразума о формирању Заједнице српских општина.

18.16 – Дипломате из Јапана и Француске, Јасухиса Кавамура и Ана Геген, позвали су Приштину да што пре испуни договоре. Француска је нагласила да на Косову више нема потребе за мировном мисијом.

18.06 – Читаку је оштро критиковала српско противљење чланству Косова у Интерполу и Унеску, наводећи да проблеми данашњег света немају границе, као и да је одлука кинеских власти да не издају визе званичницима Косова у доброј мери утицала на одлуку на конгресу Интерпола. "Косово остаје снажно привржено дијалогу са Србијом", рекла је Читаку.

17.55 – Читаку је дискриминацију припадника мањинских заједница на Косову назвала "позитивном", наводећи да је влада у Приштини потрошила више од 50 милиона евра на положај мањинских заједница и повратак расељених. Она је, такође, рекла да је број од 200.000 расељених Срба "нетачан".

17.52 – Косовска амбасадорка у САД Вљора Читаку поново је позвала амбасадоре Савета безбедности УН да "прореде" динамику извештавања о стању на Косову, оптужујући Србију да "злоупотребљава Савет безбедности како би пројектовала паралални свет". Читаку је затражила да се редефинише мисија Унмика, наводећи да та мисија "није мировна, јер мир већ влада на Косову".

17.45 – Сваки покушај унилатералног решавања проблема на Косову и Метохији је за Србију неприхватљив, рекао је Дачић, наводећи пример покушаја формирања војске Косова, као и покушаје учлањења у међународне организације. Дачић је рекао и да је, из примера Суринама и Сао Томе и Принсипа, јасно да је процес признавања реверзибилан.

17.45 – "Србија је снажно и искрено посвећена дијалогу са Приштином, уз посредовање ЕУ. Србија је показала конструктивност и спремност на компромисе. Доказали смо то имплементацијом низа сложених договора. Овакав приступ нема алтернативу... Нажалост, напори које Србија улаже да се кроз компромис пронађу обострано прихватљива решења не прати и такав однос друге стране", рекао је Ивица Дачић, који је позвао представнике власти у Приштини да изврше преузете обавезе, укључујући и формирање Заједнице српских општина.

17.36 – Министар спољних послова Србије Ивица Дачић каже да се свега 1,9 одсто од више од 200.000 интерно расељених вратило на Косово, додајући да је такав број последица непроцесуирања кривичних дела, као и општа правна несигурност неалбанаца. Дачић је од шефа Унмика затражио да се у будућим извештајима обрати пажња на положај повратника на југу Косова.

17.32 – Коментаришући иницијативу председника Србије Александра Вучића о унутрашњем дијалогу о Косову, Танин је оценио да такви потези користе становницима региона... "Све стране треба да одиграју своју улогу", рекао је Танин. Шеф Унмика је, још једном, позвао све стране да пруже максималан допринос расветљавању судбине несталих.

17.25 – Шеф Унмика Захир Танин упозорио на спорост процеса спровођења договора проистеклих из бриселског дијалога, укључујући и формирање Заједнице српских општина. "Дошло је време за акцију уместо времена за оправдања", рекао је Танин.

17.11 – Савет безбедности окончао расправу о Сомалији, за неколико минута почиње седница посвећена стању на Косову.

16.00 – Све је спремно за почетак седнице Савета безбедности УН. Пре почетка расправе о Косову, Савет безбедности ће размотрити ситуацију у Сомалији.

(РТС)

Видети још: Ивица Дачић на седници Савета безбедности УН: Обим присуства УНМИК-а у Покрајини не треба мењати; Храбра и одговорна је одлука „Српске листе" да уђе у „Владу Косова" на чијем је челу Рамуш Харадинај

Захир Танин: Дијалог између Београда и Приштине у застоју, али су знаци политичке воље и привржености да се напредује све евидентнији

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер