четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сава Јанић: Хришћанском наслеђу на Косову прети нестанак
Хроника

Сава Јанић: Хришћанском наслеђу на Косову прети нестанак

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. децембар 2010.

Отац Сава Јанић је се умонашио у манастиру Дечани 1992. године. У овом светилишту живе 30 монаха и искушеника. Као мета албанских напада, ово место је под заштитом италијанских УН трупа.

ИНТЕРВЈУ – Према оцу Сави Јанићу, архимандриту манастира Високи Дечани, антисрпско насиље на Косову се смањило по интензитету, али и даље постоји, у покрајини одакле је протерано 70% српског становништва од 1999. године.

Description: http://www.lefigaro.fr/icones/coeur-.gif

У каквој се ситуацији тренутно налазе Срби на Косову?

Насиље над Србима на Косову се смањило у току од неколико година, али они имају само извесну слободу ван енклава у којима су груписани. Њихова права су ограничена и још увек трпе вербална, а понекад и физичка узнемиравања. А нарочито нам је незамислив живот без међународне заштите, јер нам ништа не гарантује да се насиље, као оно које се десило у марту 2004. године, неће поновити, када су 35 православних цркава и гробља уништена за два дана. Тада је ситуација изгледала мирна и Призрен је био модел мира и симбол мултиетничког друштва: за 48 сати, сви Срби су били протерани из града, а епископова резиденција и црвке спаљене... Нека од светилишта се тренутно реновирају, али три манастира су још увек у рушевинама. А више стотина гробља су опустошена и тако напуштена. Упркос великим званичним говорима о мултиетничком Косову, истина је да је Косово све више и више једноетничка држава и једноверско друштво: за десет година, 150 хришћанских светишта је уништено или оштећено.

Каква је тачно ситуација са манастиром Дечани, чији сте Ви архимандрит?

Изграђен 1327. године, Дечани је један од најважнијих српских православних манастира на Балкану. Има 30 монаха и искушеника. 1999. године, за време рата на Косову,смо прихватили многе албанске избеглице. Упркос томе и упркос присуству међународних безбедносних снага, манастир су четири пута нападали албански екстремисти: три пута хаубицом и једанпут минобацачем! Разлог томе је што овај манастир, као и друга хришћанска света места на Косову симболизују историјско и верско присуство Срба у покрајини вековима. Они који желе албанско и муслиманско Косово то не трпе.

Да ли сте скоро били жртва албанских напада или насиља?

Општа атмосфера је мирнија, али и даље постоје бројне дискриминације Срба који су остали на Косову: вербалне претње, административне блокаде, итд. Прошлог октобра, када је устоличен нови патријарх наше Цркве у Пећи, Иринеј, десетине аутомобила којима су дошли ходочасници да би присуствовали том догађају, су нападнути каменицама. Такође су се поновила уништавања надгробних споменика и хришћанских гробова у околини. Косово је и даље нестабилно друштво за неалбанско становништво, и без праве демократије, Срби и остале заједнице ће остати мете локалних екстремиста.

Да ли би екстратериторијални статус православних цркава на Косову допринео бољој заштити неалбанског становништва?

Тим светилиштима је потребан посебан статус који би гарантовао њихову институционалну заштиту као симболе хришћанског наслеђа Европе. То би требало да буде обавеза Европске Уније и држава у региону. Иначе ће успомена на хришћанско наслеђе;у том делу Европе полако нестајати, а исто ће се једног дана десити и у централној Европи... Нека од тих места су издржала вековну турску окупацију и два светска рата, и на нама је сада велика одговорност да спречимо њихово нестајање због нашег нехата или равнодушности.

Да ли имате неку посебну Божићну молитву?

Са скромношћу се молим да француски народ никада не заборави хришћане који пате у свету. Оно што чини нашу људскост и што нас приближава Христу је наш дух саосећања и солидарности. Док тај дух живи, нада неће умрети.

Хуманитарна организација Солидарност Косово организује хуманитарне конвоје за српско становништво на Косову [1]

Разговор водио: Жан-Кристоф Бисон

(Фигаро,23.12.2010)

Превод са француског: Светлана Максовић


[1] http://www.solidarite-kosovo.org/

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер