петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саша Обрадовић: Ако Хашки трибунал изда налог за хапшење Шешеља, ми ћемо поступити по њему, то је наша обавеза
Хроника

Саша Обрадовић: Ако Хашки трибунал изда налог за хапшење Шешеља, ми ћемо поступити по њему, то је наша обавеза

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. мај 2015.

Колико ће Шешељу бити потребно да пређе 1.700 километара до Хага, не може се прецизно измерити у данима, јер је за његов повратак у притворску јединицу неопходно да, осим одлуке Трибунала, у Београд стигне и званичан налог за хапшење.

"Ми ћемо по налогу поступити, то је наша обавеза, а о самом захтеву за враћање одлучиће надлежни суд по својој процедури", рекао је заступник Србије у овом процесу пред Трибуналом Саша Обрадовић.

Саша Обрадовић је у изјави РТС истакао да је у оваквим ситуацијама предвиђено да постоји налог за хапшење.

"Ни у једној држави не можете неког ухапсити без налога за хапшење, то је тај формални недостатак који нас спречава данас да поступимо по одлуци, одмах по датуму који је наведен", објаснио је Обрадовић.

Када прими такав налог, Министарство правде доставља га надлежном судији и поступак је исти као што је био у случајевима изручења хашких оптуженика и креће од почетка. То значи да ће судија одлучити о изручењу, након што утврди све - од идентитета до здравственог стања.

Шешељ на ту одлуку има право жалбе, а на коначну одлуку о повратку потпис би морао да стави министар правде.

Адвокат Томислав Вишњић каже да здравствено стање процењују наши стручњаци и да суд на основу њиховог мишљења доноси одлуку да ли је неко способан да схвати значај поступка који се против њега води и да издржи притвор и пут.

Не иде добровољно, а неће ни бежати, каже Војислав Шешељ који је пре више од пола године пуштен из Схевенингена због лошег здравственог стања. Ових дана, бави се, каже, страначким питањима.

"Владу треба да питате шта ће да ради, а не мене. Ја сам своје рекао. Мораће да погазе закон јер закон подразумева да његове намере морају бити у складу са уставом, а устав гарантује слободе и права, а ја сам тамо био 10 година и тамо су ми прекршили сва људска права гарантована међународним конвенцијама", рекао је председник Српске радикалне сатранке Војислав Шешељ.

Када год да се донесе одлука о враћању Шешеља у Хаг, заступник Србије пред тим судом истиче да став Владе Србије није адекватно уважен у овом процесу, иако је морао да буде, на шта Србија треба да укаже судијама.

"Мислим да није у реду да се Трибунал на тај начин понаша према влади једне земље, да је доводи у овакву ситуацију, да се меша у њену политичку сцену, подиже тензије у друштву, нарушава односе у региону, а све то се десило у овом случају", истакао је Обрадовић.

Шестог новембра прошле године Веће је донело одлуку да Шешељ буде привремено пуштен, а Влада је претходно Трибуналу доставила условне гаранције за његово пуштање. Потом, 22.маја Шешељу стиже захтев да се врати у Хаг. У притворској јединици боравио је готово 12 година. Пресуда није донета.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер