петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саша Јанковић: Уведене мере начелно су примерене опасности, грађани не треба да ћуте али ни да шире панику
Хроника

Саша Јанковић: Уведене мере начелно су примерене опасности, грађани не треба да ћуте али ни да шире панику

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. март 2020.

Некадашњи заштитник грађана Саша Јанковић оценио је да су мере које је власт у Србији донела због коронавируса начелно примерене опасности која се надвила над Србију и свет.

"Међутим, снага неких од њих не чини се добро одмереном, а извођење изгледа недовољно припремљено, закаснело, збуњујуће и недовољно изнијансирано за људе у различитим ситуацијама и са различитим потребама", написао је Јанковић у ауторском тексту за Данас.

Уз костатацију да је старо правило да ко ради тај и греши, он је навео да би се ипак очекивало да "службе специјализоване за овакве ситуације имају припремљене планове за сценарио који свакодневно гледамо у филмовима, те тешко да би смело да их изненади, и да су грађане одавно едуковале о нивоима и садржини мера које ће једном можда наступити".

"Способност импровизације је сјајна особина, ако импровизација није главни метод рада. Ако пуно импровизују државни органи, гађани ће још више и ванредно стање може постати хаотично", оценио је Јанковић.

Према његовим речима, добар актуелни пример планирања и припреме мера пре њиховог ступања на снагу налазимо у Русији, где су продавнице одмах по објављивању посебних мера муштерије дочекивале са лимитираним пакетима намерница.

Он је истакао и да "привремена уздржаност институција људских права у давању оцена не значи да грађани треба да не мисле и да ћуте".

Према његовим речима, коментари и анализе какви могу да се читају на сајту Пешчаника вредан су пример критичког гласа грађана на који би свака демократска земља морала да буде поносна и узима га у обзир.

"С друге стране, право критиковања има и другу страну медаље - грађани не смеју да шире панику. И не само грађани - средства јавног информисања могу да начине много већу штету од непромишљеног твита, нетачне поруке преко Вибера или друге појединачне грешке", навео је Јанковић.

Текст је завршио позивом да се поштују мере првенције, да се буде солидаран и остане достојанствен, уз поруку - "Нек нам живи Србија".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер