четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саша Јанковић: Страхујем да је у Србији угрожен политички систем који гарантује владавину закона
Хроника

Саша Јанковић: Страхујем да је у Србији угрожен политички систем који гарантује владавину закона

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. јануар 2017.

 Заштитник грађана Саша Јанковић изјавио је за Инсајдер да је разлика у најави кандидатуре и саме кандидатуре за председника Србије формалност, а да је, упркос опасности да се његове поруке са функције Заштитника тумаче као политичке, остао на функцији јер, како каже, важно је да грађани Србије имају заштитника.

Упитан која је разлика између најаве кандидатуре и саме кандидатуре, осим у формалности, Јанковић је рекао: „У формалности, ту сте потпуно у праву. Формално ја нисам кандидат, суштински јесам.“

Јанковић каже да Устав налаже да као заштитник грађана не сме да буде члан политичке странке, што он и није, а да Закон о заштитнику грађана брани да даје политичке изјаве, што значи да нема право да подржи ниједну политичку странку.

„Да ли сам дао иједну политичку изјаву? Под политичком изјавом сматрам оно што је у Уставу одређено да ја не смем да радим? Да ли сам фаворизовао иједну политичку странку? Да ли сам рекао - ова странка не ваља, она странка ваља. Да ли сам икада ја и на један начин рекао да политика треба да буде социјалдемократска или левичарска или десничарска? Не“, рекао је Јанковић.

Он је поновио да најавом кандидатуре за председника само користи право загарантовано сваком грађанину.

На констатацију да се то не доводи у питање, али да јесте питање због чега није најавио кандидатуру након оставке, како би избегао да се његове поруке тумаче као политичке, он као кључан разлог навео да је за Србију институција заштитника грађана важна.

“Дакле, јако је битно да имамо заштитника грађана докле год можемо да имамо заштитника грађана. Остављам иза себе један од најефикаснијих, најпосвећенијих, најстручнијих државних органа, али заштитник грађана је заштитник грађана, а они су пратећа апаратура”, навео је Јанковић.

Он је објаснио да је функција заштитника грађана једна од четири персонализоване у држави, што значи да је важан човек који ту функцију обавља.

Јанковић је напоменуо да је свакако размишљао пре но што је најавио кандидатуру да ли на било који начин може да угрози функционисање институције на чијем је челу и да због тога мери сваку реч, а да сто људи у његовој стручној служби сваки дан будно бди над институцијом заштитника грађана и пазе сваку реч коју је рекао и иза које стоји.

"Нађите једну једину реченицу, реч, којом фаворизујем било коју политичку странку. Једино ако нека странка не поистовећује себе с влашћу, што је поново забрањено Уставом Србије", рекао је Јанковић за Инсајдер.

Страхујем да је у Србији угрожен политички систем

Иако може да се сагласи да је део јавности можда довео у ситуацију да мора да размишља да ли се он оглашава као заштитник грађана или као председнички кандидат, Јанковић каже да је то урадио јер страхује да је у Србији угрожен политички систем који гарантује владавину закона, стриктну поделу власти на извршну, судску и законодавну, као и права грађана.

„Браним републику, браним државу, браним права грађана. Република Србија постоји да би сви њени грађани уживали највећи степен слобода, не да би неке политчке странке имале власт."

Он је истакао да ће, ако буде у прилици, као председник Србије то исто радити: "Стајати као гарант тога да је Република Србија подједнако мајка, а никоме маћеха, без обзира на његова политичка уверења и без обзира на то ко у Парламенту има већину.“

Нисам страначки обојен

Јанковић не види да је „страначки обојен“ ни оног тренутка када га је подржала Демократска странка јер, како каже, то није прва странка која му је пружила подршку, али је сагласан да то јесте значајна подршка. "Ништа не спречава ни Српску напредну странку да ме подржи“, рекао је Јанковић.

Он сматра да не може да се тумачи да користи функцију заштитника грађана као платформу са које ће слати политичке поруке, а као аргумент износи то што он своје поруке никада није мењао.

"Ја не мењам поруке у односу на то шта се дешава на другој страни. Понављам 10 година исте поруке. Владавина права не сме да зависи од политичке воље, закони се доносе да би били извршени, а не да би се показали у Бриселу као напредак.“

Јанковић је рекао да је питање дана када ће поднети оставку на функцију Заштитника грађана, уз напомену да не постоји ништа што формално брани да се и као Заштитник кандидује за председника државе.

Када је реч о члану Закона који каже да заштитник грађана не би смео да даје политичке изјаве, Јанковић наводи да је тај члан Закона немогуће јасно тумачити, али да је могуће да ће то тумачити Уставни суд, а да иницијатива може бити покренута у сваком тренутку.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер