петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саша Јанковић: Србија без модерне грађанске опције може да склизне само у фашизам; Грађански блок 381 и Савез за Србију ће морати да сарађују
Хроника

Саша Јанковић: Србија без модерне грађанске опције може да склизне само у фашизам; Грађански блок 381 и Савез за Србију ће морати да сарађују

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. септембар 2018.

Председник Грађанског блока 381 и Покрета слободних грађана Саша Јанковић изјавио је да Србија без модерне грађанске опције може да склизне само у фашизам.

Он је на представљању програмског документа Грађанског блока рекао у Београду да је модерна грађанска опозиција као корективни елемент више него неопходна функционисању и напретку Србије".

"Идеју европске, грађанске и Србије окренуте Западу злоупотребили су сви који су вршили власт од 2000. али то не значи да је идеја лоша већ да су проблем људи који су је декларативно спроводили док су суштински радили све супротно. Оно што смо радили до сада гаранција је да ћемо наш програм спровести у дело када будемо у ситуацији да управљамо Србијом", оценио је Јанковић, а наводи се у саопштењу ПСГ.

Председник Шумадијске регије Саша Миленић казао је да власт свесно злоупотребљава све друштвене аномалије и да намеће политичку некултуру која у свим својим облицима највише подсећа на ријалити.

"Србија је кроз историју имала много неуспеха и неколико периода златног доба. Заједничко за те успешне пројекте јесте то да су били базирани управо на вредностима које прокламује наш програмски документ: евопска оријентација, просвећено друштво, сарадња са другим државама", рекао је Миленић.

Потпредседница коалиције Толеранција Маријана Ивовић Вукотић рекла је да интерес националних мањина не може бити у сукобу са интересом државе.

"Сви смо ми грађани Србије и треба заједничким снагама да изградимо просперитетно друштво у коме ће сви желети да живе", рекла је Ивовић Вукотић.

Председник Мађарског покрета Јене Маглаи рекао је да је за успешно функционисање државе неопходно да на водећа места дођу људи од знања и интегритета.

Потпредседница Грађанског блока 381 Ана Јовановић рекла је да се демократија у Србији фингира.

"Ми немамо приступ медијима, а демократија се фингира тако што се на свим прорежимским медијима смењују аналитичари који су за Европу и за (председника Србије Александра) Вучића, за Русију и за Вучића, за ЛГБТ права и за Вучића, за породичне вредности и за Вучића. Свима је заједничко то да су за Вучића, док праве размене мишљења нема", рекла је Јовановић.

Грађански блок 381 и Савез за Србију ће морати да сарађују

Председник Грађанског блока 381 и Покрета слободних грађана (ПСГ) Саша Јанковић изјавио је у Новом дану да са Драганом Ђиласом из Савеза за Србију редовно разговара.

"Али не о томе да уђемо у Савез. Разговарамо о томе како ћемо оног момента кад створимо услове за иоле фер изборе сменити (Александра) Вучића и након тога, без било каквог оклевања, формирати власт и повести Србију у одређеном правцу", рекао је он.

Сматра да је потпуно јасно да ће Грађански блок 381 и Савез за Србију морати да сарађују јер, како каже, нема илузију да ће самостално успети да освоје 51 одсто гласова.

"Али то не значи да смо једно, то не значи да имамо исту политичку визију и политички став", наглашава Јанковић.

Ако неко сматра да радим за Вучића, онда не треба да буде ту.

Јанковић каже да у Грађанском блоку 381 има места за све односно да су сви који се препознају добродошли.

"Али тон Грађанском блоку 381 не могу давати они који су заиста имали шансу да са Србијом ураде све оно што мислимо и верујемо да може да се деси и не би било фер да вечно исти људи покушавају да исправљају своје грешке. Страшно ценим политичко искуство, знање и кредибилитет политичара који су дуго на сцени, али би они највише могли да помогну Србији ако би својим знањем помогли да ми не направимо исте или сличне грешке", рекао је он.

Додаје да нова политика и модерна Србија захтева простор и за нека нова лица.

"Нису сви нови добри, нити су сви стари лоши, Боже сачувај. Али оно што смо имали раније није очигледно довољно да Србија неопозиво крене једним другачијим путем и да се решимо прошлости. На жалост, вратили смо се и то верзија 2, појачана верзија лоше прошлости", сматра Јанковић.

Реч разграничење - најопаснија ствар која се чула од деведесетих.

Он објашњава да Грађански блок 381 чине политичке организације које постоје дуго и које имају јасан политички профил.

"Имамо политички темељ који се неће при првом ветру разрушити. Односи су такви да можемо да рачунамо на будућност. Нисам битан ја појединачно, није битна ниједна странка на тај начин да је она центар света. Ми смо рекли човек је у центру пажње. Нама је битна политика, нама је битна Србија", наглашава он.

Говорећи о томе што се представници ПСГ редовно окупљају испред зграде Председништва постављајући питања Александру Вучићу, Јанковић је рекао да је реч о групацији људи која поручује Вучићу да га се не плаши и да је он суштина проблема.

Безочна лаж да сам тражио место премијера

Јанковић тврди да је "безочна лаж" прича да је од Вучића тражио премијерско место.

"Никад ме нико није чуо да сам то тражио, да сам то предложио. Седети са неким у 11 увече у приватном друштву и бацати идеје на сто, у брејнстормингу...", истиче он.

Н1: Па је ли била та идеја на столу?

Јанковић: Не, на тај начин никад.

Н1: На неки други начин?

Јанковић: Никад. Неко је ту седео и након тога био у Председништву са мном, основао ПСГ и после годину дана се сетио те идеје. Једна од 100 која је бачена на сто и одбачена, шта Вучић не сме да прихвати.

Почетак политичког деловања обележен ригидношћу ставова

Поредећи данашњи политички наступ са оним из председничке кампање, Јанковић је рекао да је, због тога што се десет година бавио послом на ком је било забрањено да се бави политиком, почетак његовог политичког деловања "био обележен једном ригидношћу ставова".

"Данас нема места таквом мом ставу, а и што Србија више иде удесно и ка Истоку, морамо да је окрећемо ка Западу и ка грађанском", рекао је он.

Јанковић подсећа да постоји Политички савет Грађанског блока 381 и ПСГ, као и Председништво где се утврђују ставови.

"То је сад један много више тимски рад", каже он. 

(Бета-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер