петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саша Јанковић: Не би било никаквих проблема са „Парадом поноса“, кад би наши политичари рекли да ће сви бити на Прајду
Хроника

Саша Јанковић: Не би било никаквих проблема са „Парадом поноса“, кад би наши политичари рекли да ће сви бити на Прајду

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. септембар 2014.

БЕОГРАД - Заштитник грађана Саша Јанковић рекао је данас да је потпуно невероватно што се у Србији сваке године понавља питање да ли ће бити Параде поносе или не, што је, како је рекао нека врста маскирања и скретања пажње, отклон политичког естаблишмента од решавања суштинских проблема.

Питање Прајда и уопште ЛГБТ популације Брисел је идентификовао као једну од преломних тачака за Србију и узео га као један од индикатора напретка поштовања људских права, али поставља се питање да ли ми желимо да их поштујемо због Брисела или због поштовања самог стандарда људских права, рекао је Јанковић.

"То питање је решено, бар би требало да буде решено, прописе имамо, имамо владавину права", подсећа Јанковић.

Како је рекао, на шта то личи да неко буде жртва због различитости.

"Не мислим да је у питању проблем свести људи, мада у једном делу постоји и то, али је више "политичког естаблишмента који бежи од суштинских проблема који су тешко решиви".

Тога свега, како је навео, не би било да наши политичари кажу да ће сви бити на Прајду, јер је у питању владавина права, јер су у питању људска права.

"Ова земља је пред озбиљним изазовима, грађани имају низ проблема чије решење чекају, ово је бацање прашине у очи и читава дебата се због тога отвара о томе", рекао је омбусман.

И није, како је то рекао, само то питање стања безбедности, око чега се стално води расправа - то је, за оне који гледају са стране, и политичко питање због оних који кокетирају са насиљем, који мере шта је популарније, па ће тако радити. То је, према његовом мишљењу, класична крађа времена и енергије.

Он је подсетио да постоје неке друге групе које су свој идентитет изградиле на агресији према ЛГБТ популацији и није тајна да су неке до тих група у одређеним моментима биле од користи држави и да су повезане индиректно или директно са организацијама, спортским клубовима у чијим управама седе државни представници.

Грађане не интересују ралози већ решење, рекао је Јанковић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер