петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саша Јанковић: Држава треба да применом силе гарантује грађанима права из Закона о раду
Хроника

Саша Јанковић: Држава треба да применом силе гарантује грађанима права из Закона о раду

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. јул 2014.

БЕОГРАД - У овом тренутку у Крушевцу ради око две хиљаде људи који нису примили плате за протекле две - две и по године.

Рекордер је нишко предузеће за особе са инвалидитетом "Вук Караџић" које радницима дугује 100 плата. Њихови радници зараду нису видели од 2004.

Заштитник грађана Саша Јанковић на питање да ли ће овај проблем решити Закон о раду каже да ту мора да помогне држава, без тога закон ће остати само мртво слово на папиру.

У изјави за Танјуг Јанковић препоручује да се једноставно уведе правило да држава применом силе односно санкцијама гарантује грађанима да оно што је уписано у Закону о раду буде и стварност.

"Док не буде тако, нисмо ни близу да тумачимо да ли је нови закон донео већа или мања права запосленима", наводи Јанковић уз опаску да и Инспекција рада мора добити већа овлашћења али и више одговорности тако што ће санкционисати нерад и пасиван однос својих инспектора.

Ово објашњава тиме што су, каже, послодавци током протеклих година схватили да држава своје механизме не користи ефикасно, те да је поштовање закона остављено њима на вољу.

Према подацима Агенције за приватизацију и Асоцијације самосталних и независних синдиката у које је Тањуг имао увид, у Крушевцу, међу оних две хиљаде радника који не примају плате, налазе се и запослени у Фабрици уља Плима М, у компанији Жупа, конфекцији Звезда, Комбинату 14. октобар... и њима послодавци дугују између 20 и 30 плата.

В.д. директора ИМК 14. октобар Милош Исаиловић за Танјуг објашњава да плате у тој фирми касне касне 19 месеци јер:"Ако исплатим плате, онда стаје производња јер немамо обртна средства".

И таква или слична ситуација је у готово свим фирмама у реструктурирању, где спадају и поменута крушевачка предузећа.

За очекивати је, међутим, да ће до краја године статус фирми у реструктурирању бити решен, мада Јанковић ту помиње још један проблем, а то су одредбе Закона о приватизацији, према којима се радницима фирми у реструктурирању утврђена заостала зарада не може исплатити ни одлуком суда све док процес рестурктурирања не буде окончан.

На такво је решење у Закону п приватизацији примедбу имао Врховни суд, а и сам је Јанковић указивао на овај проблем, али ништа се није предузимало и по том се закону и даље поступа.

Кад је рец о приватном сектору ту је стање можда још алармантније, јер према речима представника Уније послодаваца Марка Радовица, у том сектору редовне плате има тек 40 одсто запослених, друга трећина послодаваца касни у исплати месец или два, а остали и дуже.

"То не мора да значи да запослени добијају зараду на свака два месеца, већ да имају неки заостатак из претходног периода који никако да им буде надокнађен", каже Радовић у изјави Танјугу.

Синдикати најчешће баратају тиме да сваки четврти запослени у Србији не прима редовно плату, док званични подаци Републичког завода за статистику из марта ове године помињу да тог месеца плату није примило 56.000 радника.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер