четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саша Драгин: „Имлек" изазива вештачку несташицу млека
Хроника

Саша Драгин: „Имлек" изазива вештачку несташицу млека

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. август 2010.

Министар пољопривреде Саша Драгин у интервјуу за Пресс каже да на српском тржишту несташице млека нема, већ да ју је „Имлек" изазвао вештачки да би се нашло оправдање за повећање цена!

Волео бих да уместо „Салфорда" на српском тржишту видим озбиљније компаније са дугом традицијом у млекарству

Он не прихвата оптужбе генералног директора „Имлека" Слободана Петровића да је Министарство пољопривреде одговорно за несташицу и поскупљење сировог млека јер даје мале и нередовне субвенције.

Могу ли субвенције за млеко да буду веће и редовније?

- Није тачно да су субвенције нередовне, јер је исплаћен први квартал, а исплата другог је при крају. Ми то плаћамо млекарама, а оне даље дају пољопривредницима. Право на субвенције имају и индивидуални произвођачи и привредна лица. Уз то, министарство плаћа и 12.500 динара годишње по оматиченој крави. Донели смо још низ мера за субвенције млекарства. Тако за набавку основног стада држава плаћа 30-40 одсто, што значи да од 10 купљених крава ми купујемо три или четири. И још за набавку млекарске опреме и куповину објеката држава даје 30-50 одсто.

Ипак, домаће субвенције су знатно мање него у региону. У Хрватској држава даје 14 евроценти за литар млека, у Републици Српској 11, а Србија плаћа пољопривредницима само 1,5 динара. Зашто?

- Сматрам да би било боље да се пољопривредницима плаћа по грлу него по литри млека. Тако новац остаје код сељака, а ако плаћамо по литри, дајемо млекарама, које за толико спусте цену.

У продавницама је већ почела несташица млека, да ли је то реално стање?

- Једино „Имлек" прави проблем. Зашто то друге млекаре не раде? „Салфорд" свуда у региону откупљује млеко по 28 евроценти, само у Србији по 25. Пре неколико година су плаћали 34 динара, а колико су пута од тада дигли цене млека и млечних производа? Они имају монопол и тврдим да држе 60 одсто српског тржишта. Више пута тражио сам од Комисије за заштиту конкуренције да утврди да ли „Салфорд" има монопол. И сваки пут је то стало на неки чудан начин.

Хоћете да кажете да једини проблем у српској млекарској индустрији прави „Салфорд"?

- Свима је познато да „Салфорд" продаје „Имлек", и у интересу им је да прикажу добру зараду. Али не желе да подигну цену коју плаћају пољопривредницима, него да ту разлику плати држава. Али наш циљ није да плаћамо стране инвестиционе фондове, него да та средства дамо сељацима.

Али и кад „Салфорд" прода „Имлек" нови купац ће такође имати монополски положај. Да ли ће држава то спречити?

- Волео бих да уместо „Салфорда" на српском тржишту видим озбиљније компаније са дугом традицијом у млекарству, попут „Данонеа". Свакако не бих волео да то поново буде неки инвестициони фонд, него компанија којој је производња и прерада млека стратешка и основна делатност. Јер ово није добро ни за државу ни за пољопривреднике - уђеш у посао, покупиш новац, продаш бизнис и уђеш у неку другу област, а сељаке завијеш у црно и оставиш.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер