петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саша Ђоговић: Протраћено време за економску стабилност
Хроника

Саша Ђоговић: Протраћено време за економску стабилност

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. фебруар 2011.

Мисија ММФ-а почела је данас у Београду техничке разговоре о седмој ревизији кредитног стенд бај аранжмана са Србијом, вредног око три милијарде евра. Званични преговори почињу у понедељак, а главна тема разговора представника ММФ-а са српским властима је буџет Србије за ову годину.

Представници Међународног монетарног фонда стигли су јуче у Србију и већ у понедељак у Београду почиње последња, седма по реду рунда преговора о стенд бај аранжману Србије и ММФ-а. Иако се Србија налази у нимало завидној економској ситуацији, економисти у Београду не очекују проблеме током предстојећих преговора.

"До евентуалних несугласица би могло доћи уколико би се тражила нека већа издвајања за јавну потрошњу или буџетске кориснике, што би нарушавало постојећу буџетску равнотежу и нарушило крхку макроекономску стабилност. Али не очекујем да се том пољу било шта учини, тако да ће ММФ констатовати постојећу одрживост буџета", каже економиста Саша Ђоговић.

Усвојени буџет за 2011. обезбеђује какву-такву стабилност и ММФ је подржао његово усвајање, подсећа Ђоговић и додаје да Алберт Јегер и остали представници ММФ-а неће отићи из Србије без изношења процена о евентуалним проблемима са којима ће се земља суочити до краја године.

"ММФ ће упозорити да имамо заиста велики проблем када је реч о инфлацији и да на томе треба порадити, како бисмо заиста имали пуну макроекономску стабилност. Али, да бисте то урадили треба вам одређено време. Нажалост ми смо то време током стенд бај аранжмана са ММФ-ом протраћили. Значи, тај интермецо који смо добили нисмо паметно искористили", оцењује Ђоговић.

Последњи притисци на Владу и захтеви за повећање плата, за сада само из просвете, здравства и полиције – велики су проблем са којим се последњих недеља суочава кабинет Мирка Цветковића. Двогодишње стрпљење буџетских корисника уз очекивање да ће по истеку стенд бај аранжмана доћи до одмрзавања плата, довели су због лоше владине политике до првих штрајкова, али како сматра Ђоговић, не треба очекивати било какав флексибилан став ММФа по том питању.

"Могуће да ће Влада Србије иницирати ту тему, да се пронађу можда модалитети да се мало повећа јавна потрошња, али мислим да ће ММФ остати на стајалишту да се не сме нарушити постојећа буџетска равнотежа и макроекономска стабилност, јер би излажење у сусрет било коме од ових буџетских корисника направило домино ефекат и то не били у складу са потезима и мерама које ММФ препоручује", каже он.

Коначно, с обзиром да Србија улази у предизборну годину врло је тешко проценити хоће ли аранжман са ММФ-ом бити продужен. По речима Саше Ђоговића било би пожељно присуство ММФ-а у било ком облику, па макар и у саветодавном, како предлажу говернер и министарка финансија.

"Не очекујем класичан стенд бај аранжман као што је био протеклих година, него евентуално неки аранжман из предострожности. А да ли ће уоште доћи и до њега – видећемо каква ће бити политичка позиција и моћ појединаца или странака у оквиру саме коалиције", објашњава Ђоговић.

На крају остаје питање шта је урађено током овог стенд бај аранжмана са ММФ-ом. Србија је изгубила тај период на козметичке преправке у јавном сектору, са и даље издашним субвенцијама и без икакве стратегије о реструктуирању јавног сектора, каже Ђоговић. Најгоре решење је да се под политичким теретом не уђе у нови аранжман са ММФ-ом, а да се даље крпљење буџета настави продајом Телекома и других јавних предузећа.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер