петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сандеј тајмс”: Српски обавештајци у кинеској амбасади
Хроника

Сандеј тајмс”: Српски обавештајци у кинеској амбасади

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. фебруар 2011.

ЛОНДОН - Бивши кинески председник Ђианг Цемин признао је да су се припадници српске војне обавештајне службе скривали у кинеској амбасади у Београду у време НАТО бомбардовања Србије, тврди британски лист „Сандеј тајмс”.

Лист је пренео делове из наводно необјављених мемоара бившег кинеског председника о околностима америчког бомбардовања кинеске амбасаде у Београду 1999. године, које је објавио хонгконшки лист „Ћиансао”.

Пензионисани 85-годишњи бивши председник Ђианг у њима, према писању листа, наводи да је одговорио на приватну молбу тадашњег председника Слободана Милошевића да пружи уточиште обавештајним јединицама Војске Југославије у згради кинеске амбасаде.

Иако су се Сједињене Америчке Државе извиниле за овај напад, жалећи се на погрешно навођење ЦИА, кинеске власти никад нису прихватиле ово објашњење, али су биле присиљене да се уздрже од јавног излива беса након што су им Американци приватно предочили доказе о српским електронским комуникацијама које су долазиле из зграде њихове амбасаде.

Дипломатска нагодба се изгледа састојала у томе да су Американци „сачували кинески образ”, извинивши се за „грешку”, док су кинеске власти дозволиле да се улични протести у земљи, поводом овог инцидента, природно охладе, преноси хонгконшки лист, који је, како тврди, реконструисао овај случај из серије натписа које је Ђианг објавио откад је у пензији.

Ђианг Цемин сада, према овим тврдњама, изражава кајање што је дозволио српској војсци да користи кинеску амбасаду, јер је то била озбиљна дипломатска грешка која је довела и до погибије 14 српских и три кинеска држављана.

Лист наводи да су за одлуку о пристанку на Милошевићеву молбу, поред политичке солидарности када је реч о сепаратизму, постојала још наводно два разлога: да се надигра Русија, која је претходно одбила исти захтев, али и да се узврати за услугу након што су српске власти предале Кини неке делове америчког „невидљивог” авиона који је оборила Војска Југославије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер