четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сандеј тајмс: Саудијска Арабија извози идеологију за дестабилизацију Балкана
Хроника

Сандеј тајмс: Саудијска Арабија извози идеологију за дестабилизацију Балкана

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. март 2010.

Саудијска Арабија даје стотине милиона фунти исламистичким групама на Балкану, од којих неке шире мржњу према Западу и регрутују борце за џихад у Авганистану, пише британски Сандеј тајмс.

Лист наводи да званичници у Македонији кажу да исламски фундаментализам прети да дестабилизује Балкан и да се ригорозне вехабијске и салафијске групе које добијају средства од саудијских организација сукобљавају са традиционално умереним муслиманским заједницама.

Фундаменталисти финансирају изградњу мноштва џамија и локалних клубова, а неким следбеницима дају и до 225 фунти месечно, док заузврат од њих очекују да пусте браду и своје жене убеде да носе никаб, вео који покрива лице, што је готово непознат обичај у либералној исламској традицији на Балкану, пише британски дневник.

Према поверљивим документима у која је Сандеј тајмс имао увид, македонски званичници надзиру 50 добровољаца Ал-Каиде регрутованих за борбу у Авганистану, као и низ исламских добротворних установа, које су активне на читавом Балкану и за које се сумња да шире екстремизам и перу новац за терористичке организације.

Према речима једног извора из македонске владе, само у Македонију су током протекле деценије стигле стотине милиона, највише из Саудијске Арабије, која, како се чини „највише извози идеологију, а не нафту”.

Лидер исламске заједнице у Македонији Сулејман Реџепи каже да су радикалне групе на силу преузеле низ џамија, од којих четири у централном Скопљу.

Македонске полицијске службе упозоравају да Европска унија и Америка не препознају све већи проблем исламског екстремизма на Балкану, док се овдашњи политичари жале да ЕУ и НАТО смањују своје присуство у проблематичним областима као што су Босна и Косово, пише Сандеј тајмс.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер