четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Санда Рашковић Ивић: Парастос жртвама "Олује" власт претвара у политички шоу једне странке и једног човека
Хроника

Санда Рашковић Ивић: Парастос жртвама "Олује" власт претвара у политички шоу једне странке и једног човека

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. август 2018.

 Гости Н1, посланица Санда Рашковић Ивић и историчар Чедомир Антић, сагласни су да положај Срба у региону није задовољавајући и да држава Србија мало чини, од оног што може, по том питању. Говорећи о Дану сећања на жртве "Олује" који ће бити обележен у Бачкој Паланци, кажу да је то парастос, али да га власт претвара у политички шоу.

Поводом дана сећања на страдале и прогнане Србе у акцији "Олуја", вечерас ће у Бачкој Паланци патријарх српски Иринеј служити парастос жртвама, а окупљенима ће се обратити и председник Србије Александар Вучић, као и председник Републике Српске Милорад Додик. У Медија центру ће данас, истим поводом, бити представљен извештај о политичким правима српског народа у региону који је направио Напредни клуб.

Говорећи о положају избеглица у Србији, са освртом на 23 године од акције "Олуја", посланица и потпреседница Народне странке Санда Рашковић Ивић каже да су људи из Крајине врло снажни и радни, и да су се снашли искључиво и само захваљујући себи. "Држава им ту није помогла, или им је помогла минимално и то само некима".

"Крајишници ће сутра бити изманипулисани као никада, њима се страховито манипулише... И обележавање која ће бити у Бачкој Паланци, као и оно у Бусијама - то је парастос, то не сме да буде политички шоу, а то се, нажалост, претвара у политички шоу једне партије и једног човека, и то је манипулација једном огромном људском несрећом", оцењује гошћа Новог дана.

Она наглашава да се Србија као држава није огласила, нити обратила према ЕУ чији је Хрватска део, кад су укидана два пребивалишта. Ако је човек избегао, он није отишао као економска миграција, или зато што се заљубио па отишао у другу земљу, он је отишао јер је истеран, то је специфичан случај, требало је да се боримо да Брисел притисне Хрватску, да повуче те законе, додала је.

"Овај нови закон који је донет под притиском хрватских бранитеља, где је озакоњено то да су Србија, Црна Гора, ЈНА и део аутохтоних Срба из Хрватске, били агресори. Ви део свог становништва нацртате као агресора, и тиме отворите "лов на Србе", а Србија не каже ни једну једину реч осим неког громопуцатељног говора", навела је.

Рашковић Ивић оцењује да је згодно што је Хрватска део ЕУ, да може Брисел да је притисне, јер не може увек да се каже - то унутрашње питање. "Јер ово је сада већ фашизација".

Говорећи о питању имовине, историчар и председник Напредног клуба Чедомир Антић каже да оно треба да буде постављено на листу приоритета Србије и да оно генерално није решавано. Постоје земље које имају своје народе у околним земљама, у расејању, оне имају установе које су рационално финансиране и које не функционишу по принципу - отишао председник у Херцеговину, извадио два милиона и дао, или отишао на Пале и отворио школу, наводи.

"Госпођа Рашковић Ивић је добро рекла, не може се држати предизборни говор на парастосу. Ми смо имали само два пута на годишњицу "Олује" председника државе и председника Владе а да нису правили шоу. То је грешка", навео је.

Сада се говори о питању статуса о Косову, а нико не говори о имовини, подвлачи Антић.

"У Хрватској је између 25.000 и 30.000 изгубило станарско право. У БиХ, где су странци утицали, у сиромашној БиХ, скоро сви станови су враћени. У Федерацији БиХ није враћено војницима РС и ЈНА, а за то време је Република Српска вратила свима и шахитима, и јунацима рата и њиховим породицама... Словенија дугује Пензионом фонду Србије 100 милиона евра. И знате шта каже та пребогата земља из ЕУ? Ми немамо новца, немамо како да вам вратимо... Да не говоримо о државној имовини и њеном пребијању", преноси Антић.

Он истиче и да је хрватски премијер Андреј Пленковић покренуо, на састанку с Вучићем, питање ратне одштете, које није договорио претходно, због својих избора. "То је неозбиљно... А та неозбиљност потиче и одавде, јер један од стубова политике спољне треба да буде питање српског народа и у расејању и да оно буде постављено на рационалан начин. Не да тражимо "Велику Србију" или да тражимо право за неког конкретног човека, већ да говоримо о колективним правима која су дефинисана домицилним законима", истиче.

Антић о извештају о Црној Гори, Хрватској и БИХ

Осврћући се на положај Срба у Црној Гори, Антић наводи да им је, управо због кооперативног става, после референдума, обећана равноправност, али да су они потпуно обесправљени. Нису донети идентитетски закони, сваке године им буде укинуто неко право (ћирилица у Дневнику, ћирилица у "Побједи"), трају кампање мржње према њима, ту су напади на цркву (СПЦ), у перспективи биће одузета имовина цркве створена од 1918. године, држава подржава једну НВО која тврди да је црква, наводи гост Новог дана.

Говорећи о Хрватској, Антић каже да су Срби били заједница која је у највећој мери избачена приликом ревизије држављанства.

"Траже од њих одређене услове за обнову, које нису давали својим колонистима приликом колонизацији земаља српске Крајине. У току је кампања за одузимање та три обавезна посланичка мандата... Стално се говори о неком реципроцитету, али Хрвати у Србији имају могућност да на лакши начин дођу до посланика, него Срби у Хрватској. Срби у Хрватској су били 1/4 становништва, а Хрвати у Србији никад нису прешли три посто становништва", навео је.

Говорећи о Републици Српској, каже да је у току кампања за укидање полиције, коју воде САД и Велика Британија, за шта каже да "то није тајна".

"Ми чујемо од Бошњака да су за грађанску државу, а никад за грађанске странке није гласало више од 25 одсто Бошњака. Они хоће грађанску државу да би успоставили бошњачку државу", рекао је Антић.

Рашковић Ивић: Да се спроводи упола Бечки споразум као Бриселски...

Санда Рашковић Ивић каже да, кад су у питању права Срба у региону, да јесте основ домаће законодавство тих држава, а да Србија може много да уради.

Власти су, нажалост, ушле у ту замку и као да се стално правдају и извињавају што су Срби, и то клатно иде до "громопуцатељних" и запаљивих изјава које одређени министри и представници власти дају, а које ништа конкретно не могу да донесу, навела је гошћа Новог дана. Она истиче да кад год министар (Александар) Вулин да неки запаљиви говор тада, како наводи, у Хрватској на терену, неком Србину буде разбијена глава.

Као начин на који може да се утиче на земље у окружењу види шатл дипломатију, а додаје да тамо постоје и наша  дипломатска представништва.

Што се тиче Хрватске, Србија се, каже, није на прави начин поставила према уговорима који су потписани 2000-их и наводи да је Бечки споразум пао у запећак, а он је требало да регулише питање проватка, пензија, одређених слобода...

Кад би Србија с пола ентузијазма спроводила Бечки споразум као што Бриселски спроводи, онда би многе ствари за те људе биле решене.

"Требало би вратити министарство за дијаспору и Србе у региону, где би се неко на највишем нивоу бавио свим могућим отвореним питањима", наводи Рашковић Ивић. Ми стално слушамо да су "никад бољи односи", "никад бољи односи са Црном Гором", а тамо су Срби дискриминисани, тамо је јавна тајна да, уколико се изјасните као Србин, нећете добити посао, додала је, упитавши како ми у Србији третирамо Црногорце.

"Да ли је могуће да баш ниједан директор школа није Србин, да ли је то случајно? Није случајно", каже Рашковић.

Говорећи у прилог томе, Антић каже да је мање од пет процената Срба запослено у локалној самоуправи и управи у Црној Гори, а кад се од њега одузме ниско квалификовани и мање образовани део - то је свега два осто.

Наглашава да се у Црној Гори према последњем попису, који оцењује као сумњив, 29 одсто становника изјаснило као Срби. Ми сматрамо да их је 34 одсто, додао је. "Они раде у тој земљи, плаћају порез, гласају... Кад је реч о полицији, државној безбедности, дипломатији, Влади - Срба нема", истиче историчар.

Гости Новог дана оцењују да на такве појаве и опаске о томе председник Црне Горе Мило Ђукановић одговара ругањем.

"Кад је председник Народне странке, Вук Јеремић, приликом посете Црној Гори пре неколико седница, замерио то, он (Ђукановић) је рекао: Па шта хоћете, у Србији је тако, све сами Црногорци". Дакле, он на тај начин одговара", преноси Антић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер