Хроника

Санда Рашковић Ивић и Ђорђе Вукадиновић: Подношењем фиктивних амандмана на прве чланове првог закона, владајућа већина наставља с деградацијом парламента и тако спречава расправу о амандманима опозиције

Штампа
уторак, 13. март 2018.

На конференцији за новинаре Посланичке групе Нова Србија - Покрет за спас Србије, одржаној у Скупштини Србије, Санда Рашковић Ивић, Дијана Вукомановић и Ђорђе Вукадиновић покушали су да скрену пажњу јавности на чињеницу да бесмисленим амандманима на прве чланове првог закона, представници владајуће коалиције поново не само опструишу рад парламента и не дају опозицији да дође до речи, већ утичу и на то да се донесу врло важни закони без могућности за икакву конструктивну расправу.

“Фарса у Скупштини, односно њено урушавање наставља се и данас. Наиме, данас је дан када би требало да Парламент расправља о амандманима на 32 закона који су дошли на расправу. Међутим, ми имамо ситуацију правог силеџијства, да је 36 народних посланика листе Српске напредне странке поднело 360 амандмана на први закон, односно на Закон о странцима, и то на првих десет тачака”, казала је Санда Рашковић Ивић.

О сваком од тих амандмана посланик може да расправља два минута, што је све укупно преко 700 минута, а укупно време за расправу о свим амандманима према пословнику износи око 600 минута.

“Српска напредна странка је напросто појела време за дискусију, правећи бесмислене амандмане. Само на први члан Закона о странцима, који се односи на појмовник, односно на шта се тај закон односи, поднето је на десетине амандмана”, објашњава Рашковић-Ивић и додаје:

“Оно на шта желимо да скренемо пажњу јесте до да СНС напросто не зна шта је доста, да СНС и њени посланици настављају са тоталним урушавањем и гажењем парламентаризма. Они мисле да смо сви ми блесави, да нико неће разумети шта они раде. Они овим потезом потпуно онемогућавају расправу о јако важним законима, као што је Закон о странцима, Закон о азилу – што су закони које нам је, на неки начин, наметнула Европска унија – а усвајају се да би сутра Србија имала законски оквир да може да прими мигранте. То је једно јако важно питање и на то важно питање се опозицији у потпуности затварају уста”, закључила је она.

Ђорђе Вукадиновић представио је окупљеним новинарима огроман штос папира, појаснивши да је у питању преко хиљаду страна материјала свих тачака дневног реда и амандмана који су на данашњем дневном реду.

“Овом опструкцијом - која је своди на то да 36 посланика владајуће коалиције предложе амандмане на првих десет чланова првог закона, односно прве тачке дневног реда – практично се онемогућава расправа о свему осталом. Лажни амандмани које је поднела владајућа коалиција односе се буквално на само првих четири до пет страница првог закона, а погледајте колико преостаје. Све ово остало ће практично проћи у тишини, са свим важним далекосежним одредбама и члановима који се тичу свих грађана ове земље”, показао је присутнима Вукадиновић.

Он је напоменуо да је ово у неку руку напредак - за разлику од ранијих расправа, попут оне о буџету за 2018. годину, када су посланици Атлагић и Ристичевић подносили амандмане са захтевима да се у чланове закона убаце зарези, наводници или тачке – јер је сада то урађено технички и формално прецизније, па би посланици додали по један став.

“О чему год да се ради у члану закона, они захтевају да се дода став типа 'да се унапреди регионални развој', 'да се унапреди положај страних инвеститора' или 'да се унапреди положај образовања'... - потпуно независно и ван контекста самог члана закона о којем се ради”, каже Вукадиновић и појашњава:

“То вам је школски пример опструкције коју владајућа коалиција упражљава у Скупштини Србије, само зато да би се минирао и спречио глас опозиције, која ма колико да је слаба, маргинализована и мобингована била, изгледа да је сувише присутна да то не би сметало представницима власти. Донекле би и могло да се толерише да све то остаје на нивоу вербалних увреда, критика, па чак и претњи члановима опозиције, али апсолутно је недопустиво када се директно или индиректно задире у оно што је интерес свих грађана ове државе”, поручује Вукадиновић.

Он сматра да се оваквим потезима обесмишљава смисао парламента као институције.

“И зато немојте да се чудите што је углед и рејтинг Скупштине Србије на тако ниском нивоу. Жалосно је што припадници владајуће коалиције пристају да на овај начин учествују извргавању руглу процедура и читаве институције Народне скупштине. Такође, далеко од тога да сам за да се и представници опозиције служе оваквим средствима, иако смо имали и таквих примера у прошлости”, закључује он.

Дијана Вукомановић приметила је да овом опструкцијом квалитетног парламентарног рада СНС, заједно са својим коалиционим партнерима, наставља изборне манипулације. Такође, она се осврнула на важност самих закона о којима би Парламент требало да расправља.

“Изражавам чуђење што се једна од најозбиљнијих тема која се разматра у Европи, менаџмент мигрантске кризе, на овај начин ниподаштава, што и чланови владе и чланови владајуће коалиције у парламенту не схватају озбиљно ургентност ситуације, него на овај начин прелазе преко изузетно важних тема. Они не желе да допусте опозицији да амандманском изменом Закона о странцима, Закона о азилу побољшају нека од предложених решења, баш зато да би се држава Србија могла што боље суочити са изазовом мигрантске кризе”, казала је Вукомановић и додала:

“Ова олако обећана брзина решавања ургентних проблема у Србији се наставља. То је агенда коју је наметнуо Александар Вучић. Ја мислим да ово сигурно није начин на који се може наша земља суочити на озбиљан начин са мигрантском кризом. Ова законска решења ће бити крња решења и неће бити довољна”.

Ђорђе Вукадиновић је нагласио да читава стратегија власти води ка томе да се опозиција натера да напусти парламент „Говорим у своје име и делимично у име својих колега. Када погледам неколико месеци уназад читава логика политичког процеса, када је реч о владајућој коалицији (ако ту  уопште има икакве стратегије), јесте да се опозиција принуди и натера да напусти парламент. Овакав третман према опозицији, чак и у самој сали, некако ка томе воде“.

- Ја сам лично, дуго и нонстоп био противник изласка из парламента, јер сам сматрао да је то ма колико крња и неправедна, ипак некаква трибина на којој се може чути некакав критички глас о законским предлозима и због чега су нас на крају крајева грађани и бирали, као и критика политике власти.

- Зато сам заговарао став док год има било каквог смисла, а не неког политичког профита, кога уствари  и нема, с обзиром на исход избора и како су прошле неке опозиционе странке које су најбројније. Дакле да има смисла са становишта грађана, јавности и вас медија, да се неке ствари које ради власт чују, демонстрирају и раскринкају. Али, са оваквим потезима, оваквом праксом која није ни инцидент нити изузетак, јер видели смо исту праксу када је усвајан буџет као и сада – изгледа да им се то допало.

-Заиста опстанак опозиције у парламенту, озбиљно долази у питање, чак и код оваквих попут мене заговорника става да треба користити сваки механизам, сваки простор да се нешто каже или уради, разоткрије, критикује оно лоше што власт чини.

- Погледајте, овде има преко хиљаду страница бесмислених амандмана, на тај начин вам практично ускрате шесто минута за расправу, а плус на то како се опходе и како третирају опозицију према критици, када времена за расправу има, и то је свима јасно.

- Заиста мислим да је питање тренутка, када ће она права опозиција, то јест оно мало што је има, морати озбиљно размотрити свој опстанак у овом дому – рекао је Вукадиновић.

Дијана Вукомановић подсећа присутне да није једино опозиција та која може да „повуче ногу“. – Већ постоји иницијатива за смену председнице Скупштине Маје Гојковић. Зашто она на дневни ред не стави ту иницијативу? Једноставно да посланици онда размотре, да неко ко је најодговорнији за дневни ред, начин рада  и за поштовање пословника. Зашто се не отвори та врста расправе?

- Није једино решење да опозиција изађе из Скупштине, јер ми легитимитет нисмо добили од Маје Гојковић, већ од грађана Србије. Док год се чује једна критичка, једна разумна реч у Скупштини, има смисла остајати, радити, на крају крајева ми смо у сарадњи са вама. Реците где постоји камера, микрофон где опозиција може да изнесе своје критичко мишљење? То не постоји ни на „јавном сервису“. Није само једино решење да опозиција  изађе из Скупштине, већ је решење да Маја Гојковић на дневни ред стави иницијативу за своје разрешење. На овај начин је Скупштина разрешила дужности генералног секретара – рекла је Дијана Вукомановић

(НСПМ)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]