Početna strana > Hronika > Sanda Rašković Ivić i Đorđe Vukadinović: Podnošenjem fiktivnih amandmana na prve članove prvog zakona, vladajuća većina nastavlja s degradacijom parlamenta i tako sprečava raspravu o amandmanima opozicije
Hronika

Sanda Rašković Ivić i Đorđe Vukadinović: Podnošenjem fiktivnih amandmana na prve članove prvog zakona, vladajuća većina nastavlja s degradacijom parlamenta i tako sprečava raspravu o amandmanima opozicije

PDF Štampa El. pošta
utorak, 13. mart 2018.

Na konferenciji za novinare Poslaničke grupe Nova Srbija - Pokret za spas Srbije, održanoj u Skupštini Srbije, Sanda Rašković Ivić, Dijana Vukomanović i Đorđe Vukadinović pokušali su da skrenu pažnju javnosti na činjenicu da besmislenim amandmanima na prve članove prvog zakona, predstavnici vladajuće koalicije ponovo ne samo opstruišu rad parlamenta i ne daju opoziciji da dođe do reči, već utiču i na to da se donesu vrlo važni zakoni bez mogućnosti za ikakvu konstruktivnu raspravu.

“Farsa u Skupštini, odnosno njeno urušavanje nastavlja se i danas. Naime, danas je dan kada bi trebalo da Parlament raspravlja o amandmanima na 32 zakona koji su došli na raspravu. Međutim, mi imamo situaciju pravog siledžijstva, da je 36 narodnih poslanika liste Srpske napredne stranke podnelo 360 amandmana na prvi zakon, odnosno na Zakon o strancima, i to na prvih deset tačaka”, kazala je Sanda Rašković Ivić.

O svakom od tih amandmana poslanik može da raspravlja dva minuta, što je sve ukupno preko 700 minuta, a ukupno vreme za raspravu o svim amandmanima prema poslovniku iznosi oko 600 minuta.

“Srpska napredna stranka je naprosto pojela vreme za diskusiju, praveći besmislene amandmane. Samo na prvi član Zakona o strancima, koji se odnosi na pojmovnik, odnosno na šta se taj zakon odnosi, podneto je na desetine amandmana”, objašnjava Rašković-Ivić i dodaje:

“Ono na šta želimo da skrenemo pažnju jeste do da SNS naprosto ne zna šta je dosta, da SNS i njeni poslanici nastavljaju sa totalnim urušavanjem i gaženjem parlamentarizma. Oni misle da smo svi mi blesavi, da niko neće razumeti šta oni rade. Oni ovim potezom potpuno onemogućavaju raspravu o jako važnim zakonima, kao što je Zakon o strancima, Zakon o azilu – što su zakoni koje nam je, na neki način, nametnula Evropska unija – a usvajaju se da bi sutra Srbija imala zakonski okvir da može da primi migrante. To je jedno jako važno pitanje i na to važno pitanje se opoziciji u potpunosti zatvaraju usta”, zaključila je ona.

Đorđe Vukadinović predstavio je okupljenim novinarima ogroman štos papira, pojasnivši da je u pitanju preko hiljadu strana materijala svih tačaka dnevnog reda i amandmana koji su na današnjem dnevnom redu.

“Ovom opstrukcijom - koja je svodi na to da 36 poslanika vladajuće koalicije predlože amandmane na prvih deset članova prvog zakona, odnosno prve tačke dnevnog reda – praktično se onemogućava rasprava o svemu ostalom. Lažni amandmani koje je podnela vladajuća koalicija odnose se bukvalno na samo prvih četiri do pet stranica prvog zakona, a pogledajte koliko preostaje. Sve ovo ostalo će praktično proći u tišini, sa svim važnim dalekosežnim odredbama i članovima koji se tiču svih građana ove zemlje”, pokazao je prisutnima Vukadinović.

On je napomenuo da je ovo u neku ruku napredak - za razliku od ranijih rasprava, poput one o budžetu za 2018. godinu, kada su poslanici Atlagić i Rističević podnosili amandmane sa zahtevima da se u članove zakona ubace zarezi, navodnici ili tačke – jer je sada to urađeno tehnički i formalno preciznije, pa bi poslanici dodali po jedan stav.

“O čemu god da se radi u članu zakona, oni zahtevaju da se doda stav tipa 'da se unapredi regionalni razvoj', 'da se unapredi položaj stranih investitora' ili 'da se unapredi položaj obrazovanja'... - potpuno nezavisno i van konteksta samog člana zakona o kojem se radi”, kaže Vukadinović i pojašnjava:

“To vam je školski primer opstrukcije koju vladajuća koalicija upražljava u Skupštini Srbije, samo zato da bi se minirao i sprečio glas opozicije, koja ma koliko da je slaba, marginalizovana i mobingovana bila, izgleda da je suviše prisutna da to ne bi smetalo predstavnicima vlasti. Donekle bi i moglo da se toleriše da sve to ostaje na nivou verbalnih uvreda, kritika, pa čak i pretnji članovima opozicije, ali apsolutno je nedopustivo kada se direktno ili indirektno zadire u ono što je interes svih građana ove države”, poručuje Vukadinović.

On smatra da se ovakvim potezima obesmišljava smisao parlamenta kao institucije.

“I zato nemojte da se čudite što je ugled i rejting Skupštine Srbije na tako niskom nivou. Žalosno je što pripadnici vladajuće koalicije pristaju da na ovaj način učestvuju izvrgavanju ruglu procedura i čitave institucije Narodne skupštine. Takođe, daleko od toga da sam za da se i predstavnici opozicije služe ovakvim sredstvima, iako smo imali i takvih primera u prošlosti”, zaključuje on.

Dijana Vukomanović primetila je da ovom opstrukcijom kvalitetnog parlamentarnog rada SNS, zajedno sa svojim koalicionim partnerima, nastavlja izborne manipulacije. Takođe, ona se osvrnula na važnost samih zakona o kojima bi Parlament trebalo da raspravlja.

“Izražavam čuđenje što se jedna od najozbiljnijih tema koja se razmatra u Evropi, menadžment migrantske krize, na ovaj način nipodaštava, što i članovi vlade i članovi vladajuće koalicije u parlamentu ne shvataju ozbiljno urgentnost situacije, nego na ovaj način prelaze preko izuzetno važnih tema. Oni ne žele da dopuste opoziciji da amandmanskom izmenom Zakona o strancima, Zakona o azilu poboljšaju neka od predloženih rešenja, baš zato da bi se država Srbija mogla što bolje suočiti sa izazovom migrantske krize”, kazala je Vukomanović i dodala:

“Ova olako obećana brzina rešavanja urgentnih problema u Srbiji se nastavlja. To je agenda koju je nametnuo Aleksandar Vučić. Ja mislim da ovo sigurno nije način na koji se može naša zemlja suočiti na ozbiljan način sa migrantskom krizom. Ova zakonska rešenja će biti krnja rešenja i neće biti dovoljna”.

Đorđe Vukadinović je naglasio da čitava strategija vlasti vodi ka tome da se opozicija natera da napusti parlament „Govorim u svoje ime i delimično u ime svojih kolega. Kada pogledam nekoliko meseci unazad čitava logika političkog procesa, kada je reč o vladajućoj koaliciji (ako tu  uopšte ima ikakve strategije), jeste da se opozicija prinudi i natera da napusti parlament. Ovakav tretman prema opoziciji, čak i u samoj sali, nekako ka tome vode“.

- Ja sam lično, dugo i nonstop bio protivnik izlaska iz parlamenta, jer sam smatrao da je to ma koliko krnja i nepravedna, ipak nekakva tribina na kojoj se može čuti nekakav kritički glas o zakonskim predlozima i zbog čega su nas na kraju krajeva građani i birali, kao i kritika politike vlasti.

- Zato sam zagovarao stav dok god ima bilo kakvog smisla, a ne nekog političkog profita, koga ustvari  i nema, s obzirom na ishod izbora i kako su prošle neke opozicione stranke koje su najbrojnije. Dakle da ima smisla sa stanovišta građana, javnosti i vas medija, da se neke stvari koje radi vlast čuju, demonstriraju i raskrinkaju. Ali, sa ovakvim potezima, ovakvom praksom koja nije ni incident niti izuzetak, jer videli smo istu praksu kada je usvajan budžet kao i sada – izgleda da im se to dopalo.

-Zaista opstanak opozicije u parlamentu, ozbiljno dolazi u pitanje, čak i kod ovakvih poput mene zagovornika stava da treba koristiti svaki mehanizam, svaki prostor da se nešto kaže ili uradi, razotkrije, kritikuje ono loše što vlast čini.

- Pogledajte, ovde ima preko hiljadu stranica besmislenih amandmana, na taj način vam praktično uskrate šesto minuta za raspravu, a plus na to kako se ophode i kako tretiraju opoziciju prema kritici, kada vremena za raspravu ima, i to je svima jasno.

- Zaista mislim da je pitanje trenutka, kada će ona prava opozicija, to jest ono malo što je ima, morati ozbiljno razmotriti svoj opstanak u ovom domu – rekao je Vukadinović.

Dijana Vukomanović podseća prisutne da nije jedino opozicija ta koja može da „povuče nogu“. – Već postoji inicijativa za smenu predsednice Skupštine Maje Gojković. Zašto ona na dnevni red ne stavi tu inicijativu? Jednostavno da poslanici onda razmotre, da neko ko je najodgovorniji za dnevni red, način rada  i za poštovanje poslovnika. Zašto se ne otvori ta vrsta rasprave?

- Nije jedino rešenje da opozicija izađe iz Skupštine, jer mi legitimitet nismo dobili od Maje Gojković, već od građana Srbije. Dok god se čuje jedna kritička, jedna razumna reč u Skupštini, ima smisla ostajati, raditi, na kraju krajeva mi smo u saradnji sa vama. Recite gde postoji kamera, mikrofon gde opozicija može da iznese svoje kritičko mišljenje? To ne postoji ni na „javnom servisu“. Nije samo jedino rešenje da opozicija  izađe iz Skupštine, već je rešenje da Maja Gojković na dnevni red stavi inicijativu za svoje razrešenje. Na ovaj način je Skupština razrešila dužnosti generalnog sekretara – rekla je Dijana Vukomanović

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner