Хроника

Шан Џоунз: Истрага о Мартијевим наводима мора бити спроведена

Штампа
недеља, 10. јул 2011.

НОВИ САД - Истраживачица у Амнести интерншнелу Шан Џоунз изјавила је да истрага о наводима из извештаја Дика Мартија о трговини органима отетих Срба са Косова мора бити спроведена.

"Мислим да је крајње време да се престану играти те политичке игре и да коначно правда буде задовољена. Чланови породица заслужују да знају истину", казала је Џоунз.

Она је оценила да је "скандал" у том случају то што је косовска влада у "дослуху" са УН и НАТО-ом од 2000. године "масовно опструисала" истрагу. "Информације о томе шта се дешавало су скриване. А сећам се да су ми још 2000. говорили да су ти нестали људи заправо завршили у Албанији. С друге стране, тада је постојала одлука међународне заједнице да се не истражује ниједан члан Ослободилачке војске Косова, како би се наводно обезбедила стабилност у региону. И докле смо стигли?", упитала је Џоунз.

Она је казала да је тренутна ситуација таква да неће бити дугорочне стабилности јер је питање несталих особа за обе стране значајно. Џоунз је оценила да Срби неће имати поверења у истрагу уколико буде спроведена под мандатом Еулекса, док Албанци неће веровати истрази коју би евентуално могао да поведе тужилац за ратне злочине у Београду. Она је оценила да у региону постоји недостатак политичке воље за суочавање с прошлошћу а као посебан проблем је истакла недовољну и неодговарајућу заштиту сведока, "нарочито на Косову".

"И међународна заједница сматра да ако ухапсите велика имена, онда је проблем решен. А у ствари није. Важно је привести оптуженике за ратне злочине правди, али је важније обезбедити правду за жртве и репарације за њих. Овде у региону је на жалост лакше добити пензију ако сте из фамилије такозваног ратног хероја, него ако сте из фамилије жртве", навела је Џоунз.

Џоунз је у Новом Саду боравила у оквиру кампање Амнести интернешнела под називом "Кров над главом је људско право", која се тиче управо случајева принудног исељавања Рома из нелегалних насеља у различитим градовима у Србији. АИ има свој шатор у оквиру Сајма невладиних организација, у оквиру фестивала Егзит на Петроварадинској тврђави, а Џоунз је изразила задовољство бројем особа које су потписале петицију у оквиру кампање. Шан Џоунз је истраживачица у Амнести интернешнелу, задужена за Србију, Косово, Македонију, Албанију и Црну Гору.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]